Zayıflamak için ne yapmak gerekir? Kilo Vermeye Yardımcı Öneriler

Havaların ısınmasına daha çok var gibi gözükse de o günler bir anda gelecek ve her şey için çok geç olacak! 🙂 Siz iyisi mi bir an önce bu önerileri dikkate alın ve yaza fit bir şekilde girin. Zayıflamak için ne yapmak gerekir diye düşünmeyi bırakıp bir an önce bu yazıda bahsettiğimiz konuları uygulamaya başlayın. İşte kilo vermeye yardımcı öneriler;

Öğün Atlamayın

Öğün atlamak uzaktan bakınca daha az yemek yediğimiz için bizi kilo vereceğimiz yangılısına düşürebilir ama; öğün atlamak vücudumuzu tasarruf moduna geçirir 🙂 Şöyle ki vücudumuz besin alamadığında metabolizmamız yavaşlar ve buna bağlı olarak yağ depolamaya çalışır. Bu sebeple acıktığınızda küçük ve az miktarda da olsa mutlaka bir şeyler yiyin.

Düzenli Uyumaya Dikkat Edin

Aramızda askerlik görevini yapmış olanlar orada rahat kilo verildiğini bilir. Bunun sebeplerinden biri de düzenli ve kaliteli uykudur. Hep aynı saatte uyuyan ve uyanan bünyeler daha sağlıklı çalışmaktadır. Uyku eksikliği durumunda vücudumuzun hormon seviyesi dengesizleşir ve iştah artmasına sebep olabilir.

Adım Sayın

Zayıflamak için yapılacak şeylerden biri de adım saymak. Artık akıllı telefonlarımız ve akıllı bileklikler bu işi bizim yerimize çok basit bir şekilde yapabiliyor. Her gün adım sayınız eğer 10 bin adımın altında kalıyorsa yeterince hareket etmiyorsunuz demektir.

Zayıflamaya Yardımcı Öneriler

Yemeye Ara Verin

Acıktınız ve yemek yemeye başladınız. Tabağınızın yarısını bitirdikten sonra durun ve 30 saniye bekleyin. Böylelikle ne kadar aç olduğunuz anlayabilecek, gereksiz tüketimin önüne geçebileceksiniz.

Hedef Belirleyin

Kilo vermek çok belirsiz bir hedef. Öncelikle net bir hedef belirleyin. Örneğin size dar gelen bir pantolona girmeyi hedeflemek gibi, gerçekleştiğinde sizi iyi hissettirecek bir hedefiniz olmalı.

Mayonezi Hayatınızdan Çıkarın

Mayonezi çıkarın derken her şeyi yavan tüketin demiyoruz. Lezzet katmak için mayonez yerine hardal kullanın, bu sayede müthiş bir kalori tasarrufu etmiş olursunuz.

Yulaf Ezmesi Tüketin

Sabah bir fincan kadar yulaf ezmesi yemek akşam üzeri midenize vuran acıkma hissinin önüne geçecektir. Öğle ile akşam yemeği arasındaki gereksiz abur cubur alışkanlığınızdan böyle kurtulabilirsiniz.

Öğleden Önce Pul Biber Yiyin

Pul biber yağ yakımını kolaylaştırma ve iştahı dengeleme özelliğiyle bilinir. Günün erken saatlerinde tüketeceğiniz pul biber gün içinde fazla yemenizin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Yemek Yerken Sohbet Edin

Yemek yerken sohbet etmek daha yavaş yemenizi sağlayacaktır. Eğer yavaş yerseniz doyduğunuz zamanı daha net anlayabilirsiniz. Aksi takdirde tokluk hissine varamadan çok fazla yemek yiyebilirsiniz.

Küçük Tabaklar Kullanın

Büyük tabaklar porsiyonlar hakkında yanıltıcı bir görüntü oluşturabilir. Küçük tabaklarla aslında ne kadar çok yediğinizin farkına varabilirsiniz.

Sade Kahve Tüketin

Şekersiz ve kremasız bir sade kahve hem vücudunuz için çok faydalı hem de düşük kalorilidir. Sade kahvenin kalorisi neredeyse yok denecek kadar azdır, aşırıya kaçmadan büyük bir bardak tüketebilirsiniz. Ayrıca kahvenin antioksidan özelliği de bulunur.

Zayıflamaya Yardımcı Öneriler

Gazlı İçecekler Tüketmeyin

Gazozlar hatta hazur meyve suları şeker bombası gibidir. Bu yüksek kalorili ve tokluk hissi vermeyen içecekleri tüketmeyin. Yemeğinizle birlikte gazoz yerine büyük bir bardak su için. Su içmeyi artırarak tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı kilo verebilirsiniz.

 

Zayıflamak için bu önerilerin yanında hareketliliğinizi artırın ve şeker tüketimini mümkün olan en düşük seviyeye indirin. Kilo vermeye yardımcı önerilerle birlikte kilo vermemeniz için hiçbir sebep yok, yapabilirsiniz!