Protein Zengini 10 Yiyecek

Spor yapanlar bu yazıyı dikkatle okuyacaktır. İhityacımız olan enerjiyi protein zengini besinlerden kolaylıkla alabiliriz. Tabii ki bu proteini doğal yollarla elde etmek çok daha iyi bir yol olacaktır. Doğal protein zengini 10 yiyecek hangileri gelin yakından bakalım;

 

Sığır Eti

Protein Zengini 10 Yiyecek

Hayvansal protein denilince ilk akla gelen kırmızı et oluyor. Sığır eti de protein zengini 10 yiyecekten biri.  Sığır etinden yapılmış yiyecekler farklı seviyelerde protein ihtiyacınızı karşılayacaktır. Burada önemli konu sığır etini tüketirken aşırı tuzlu olmasından kaçınmanız gerektiğidir.

 

Orkinos

Protein Zengini 10 Yiyecek

Yine hayvansal proteinlerden devam ediyoruz. Suşiyle aranız nasıl bilmiyorum ama; eğer seviyorsanız orkinoslu olanları tercih etmeniz protein açısından zengin bir beslenmeyi de beraberinde getirecektir. Yaklaşık 100 gramlık sarı yüzgeçli orkinos etinde 25 gram protein bulunuyor. Ayrıca omega 3 yağ asidi içerdiği için de çok faydalı bir tercih olacaktır.

 

Tempeh

Protein Zengini 10 Yiyecek

Ülkemizde çok bilinmese de tempeh bitkisel proteini tüketme konusunda pratik yiyeceklerden biridir. Soya fasulyesinden üretilen tempeh veganlar ve vejetaryenlerin popüler bir yiyeceği. 100 gram bir tempehte ortalama 20 gram protein bulumaktadır.

 

Antep Fıstığı

Protein Zengini 10 Yiyecek

Antrenman öncesi harika bir atıştırmalık olarak antep fıstığı. Yüksek kalorisine rağmen aynı zamanda yüksek de bir protein kaynağı olan antep fıstığının yaklaşık 4’te 1’i proteinden oluşmaktadır.

 

Nohut

Protein Zengini 10 Yiyecek

Aslında bir çoğumuzun bildiği protein zengini 10 yiyecekten biri de tabii ki nohut. Hem yemeği hem de salatalarda kullanımı oldukça lezzetli olan nohutun 100 gramında yaklaşık 20 gram protein bulunuyor. Harika bir bitkisel protein kaynağı olan nohutu öğünlerinizden eksik etmeyin.

 

Yumurta

Protein Zengini 10 Yiyecek

Sanırım bunu bilmeyenimiz yoktur, ama bu listeye eklemesek haksızlık etmiş olurduk. Kalori bakımından düşük protein bakımından zengin bir besin olan yumurta bir çoğumuzun vazgeçilmezi. Protein miktarına baktığımızda büyük bir yumurtada ortalama olarak 6 gram protein bulunduğunu görüyoruz. Bu haliyle yumurta güne başlarken tüketilecek harika bir seçenek olarak göz dolduruyor.

Edamame Fasulye / Yeşil Soya Fasulyesi

Protein Zengini 10 Yiyecek

Protein ve lif konusundan zengin, diyet listelerinin popüler yiyeceği edamame fasulye de listemizin önemli bir besini. Yeşil soya fasulyesi olarak da adlandırabileceğimiz bu yiyecek bitkisel protein ihtiyacınızı karşılamada önemli bir rol oynayabilir.

 

Bezelye

Protein Zengini 10 Yiyecek

Bezelye harika bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek lif içeren bezelye -eğer tadını seviyorsanız- çok iyi bir seçenek olabilir. Çorbasını, yemeğini tüketebileceğiniz gibi garnitür olarak da diğer yemeklere eşlik edebilir.

 

Portobello Mantarı

Protein Zengini 10 Yiyecek

Ortalama bir portobello mantarında 4 gram protein bulunurken tükettiğinizde yalnızca 35 kalori alırsınız. Aynı zamanda yüksek lifli yapısı sayesinde kilo kontrolüne de yardımcı olacaktır. Bir çok yemeğin ve salatanın yanında harika şekilde eşlik edebilir. Denemediyseniz mutlaka tadına bakın.

 

Mercimek

Protein Zengini 10 Yiyecek

Asker yemeği olarak da bilinen mercimek, bu ününü hakedecek miktarda protein içeriyor. 100 gram pişmiş mercimek içerisinde yaklaşık 9 gram protein bulunmaktadır. Protein zengini 10 yiyecekten biri olan mercimeği de yemeğin haricinde salatalarınıza ekleyebilirsiniz.