Magnezyum Eksikliğinin 8 Belirtisi

Vücudumuzun ihtiyacı olan minerallerden biri de Magnezyum. Eksikliği durumunda genel sağlığımızı ciddi şekilde etkilemesi söz konusu. Eğer vücudunuzla ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsanız magnezyum eksikliğinin 8 belirtisi bu konuyu netleştirmenizi sağlayacaktır;

Magnezyum Ne İşe Yarar?

Magnezyum, vücutta en bol bulunan minarellerden biridir. Nadiren de olsa magnezyum eksikliği yaşanabilmekte ve bunun sonuçları hayati önem taşımaktadır. Kas kasılmalarını, kan basıncını, insülin direncini, kalp sağlığını ve metabolizmayı etkileyebilmektedir. Magnezyum sinir sistemini düzenlerken kemik sağlığınızda da önemli rol oynar.


Bulantı

Bu belirti bir çok rahatsızlığın habercisi olsa da eğer bulantınıza bir sebep bulamıyorsanız altından magnezyum eksikliği çıkabilir. Kronik bir magnezyum eksikliği çekiyorsanız sürekli bir bulantı hali yaşama ihtimaliniz mümkün.

Ayaklarda Karıncalanma

Eğer sık sık ayaklarınızda bir karıncalanma ve uyuşma hissine kapılıyorsanız sinir sisteminizle alakalı bir problem olma ihtimali çok yüksek. Bunun sebeplerinden biri de magnezyum olabilir. Ayağınızın tamamında, ayak parmaklarının uçlarında ve alakasız gibi görünebilir ama yüzünüzde bu karıncalanmayı aynı anda hissedebilirsiniz.

Genel Yorgunluk / Halsizlik

Magnezyum Eksikliği

Bu da bir çok rahatsızlıkla ilişkilendirilebilir fakat; her türlü vitamin takviyesini yaptığınız halde yorgunluğunuz bir türlü geçmiyorsa magnezyum takviyesi almayı deneyebilirsiniz.

İştah Kaybı

İstisnai durumlarda magnezyum eksikliği iştah kaybına neden olabilmektedir. Eğer iştah kaybı konusunda diğer tanılardan bir sonuç alamadıysanız magnezum eksikliğini değerlendirebilirsiniz.

Kalp Rahatsızlıkları

Magnezyum Eksikliği

Kalp atışlarının olması gerekenden hızlı ve düzensiz olmasının sebebi magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum kalbin çalışmasını düzenlemeye yardımcı bir minarel olduğu için kalp sağlığının korunması açısından önemlidir.

Kas Krampları ve Güçsüzlük

Magnezyum Eksikliği

Sinir sistemindeki bir problem direkt olarak kaslarınızı da etkileyeceğinden kas krampları ve kaslarınızdaki genel güçsüzlük hali magnezyum eksikliğine işaret olabilir. Bazı sakatlanmalarda magnezyum takviyesi yapılması kasların gelişimini hızlandırmak ve kasları güçlendirmek amacıyla yapılmaktadır.

Uyku Problemi ve Depresyon

Kötü uyku ve uykusuzluğa bağlı olarak depresyon magnezyum eksikliğinin bir habercisi olabilir. Eğer çok sık uyku problemi yaşıyorsanız ve bunu anlamlandıramıyorsanız magnezyum değerlerinize bakmakta fayda var. Ayrıca daha iyi bir uyku düzeni için yazımıza göz atabilirsiniz.

Kırılgan Kemikler

Magnezyum kemik sağlığı açısından çok önemlidir. Eminim hepimizin çevresinde çok basit şekilde düşüp kemiklerini kıran arkadaşlarımız vardır. Kemiklerin kolay kırılması magnezyum eksiliğinin bir sonucu olabilir.

İnsan vücudundaki magnezyumun yaklaşık %60’ı kemiklerde muhafaza edilir. Eğer kemiklerinizin güçlenmesini istiyorsanız mutlaka magnezyum açısından zengin yiyecekler yemeniz gerekiyor. Ayrıca magnezyum eksikliğinin 8 belirtisinden birkaçı ile karşılaştıysanız hemen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edin ve magnezyum değerlerinizi ölçtürün.