Neredeyse Ocak ayının ortasındayız ve hava buz gibi. Çevrenizde sürekli rahatsızlanan birilerini görüyorsanız derhal bu yazı okumanız gerekiyor 🙂 C vitamini eksikliği bağışıklığınızı etkileyen en büyük faktörlerden biri. Bu noktada C vitamini eksikliğini girecek 10 doğal besinden bahsedeceğiz. İşte şifa deposu yiyecekler;

Portakal

C Vitamini Eksikliği Portakal

Hepimizin bildiği gibi Portakal C Vitamini Eksikliği probleminiz için ilk akla gelen çözümlerden biridir fakat; listemizde c vitamini yönünden daha zengin besinlerden bahsedeceğiz. Günlük ihtiyacınızı karşılamak için 2 portakal yeterli olacaktır. Ortalama bir portakalda 50 mg. c vitamini bulunur ve bu günlük ihtiyacımızın altında kalır.

 

Kivi

C Vitamini Eksikliği Kivi

Portakal’a göre daha fazla C Vitamini barındıran Kivi bağışıklık sisteminizi güçlendirecek lezzetli bir meyvedir. Ortalama 60 mg. c vitamini barındıran Kivi meyvesini de birden fazla adette tüketmek ihtiyacınızın fazlasıyla karşılanması anlamına gelir.

 

Yeşil Biber

C Vitamini Eksikliği Yeşil Biber

Yemeklerimizde sık kullandığımız yeşil biber aynı zamanda bir c vitamini deposu. C vitamini eksikliği yaşayanların bol bol yeşil biber tüketmesini öneriyoruz. Yaklaşık olarak 110-120 mg. c vitamini ihtiva eden yeşil biberler günlük ihtiyacınızı kolaylıkla karşılamanızı sağlıyor.

 

Kırmızı Biber

C Vitamini Eksikliği Kırmızı Biber

İşte geldik asıl C Vitamini deposuna. Kırmızı biberde c vitamini çok yüksek bir miktarda bulunmaktadır. 150 gr.’lık bir kırmızı biber tüketiminde yine yaklaşık olarak 200 mg. c vitamini alabilmektesiniz. Bu da bir yetişkinin günlük ihtiyacının çok üzerinde.

 

Çilek

C Vitamini Eksikliği Çilek

Şimdi de tadı daha güzel olan bir C vitamini kaynağına sıra geldi. Bir çilek yaklaşık olarka 7 mg. c vitamini içerir. 9-10 çilek yiyerek de günlük c vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir ve c vitamini eksikliğinin önüne geçebilirsiniz.

 

Karnabahar

C Vitamini Eksikliği Karnabahar

Tencere yemeğini şahsen pek sevmesem de Karnabahar da c vitamini barındıran bir besindir. 150 gramlık bir porsiyonda yaklaşık 5o mg. c vitamini ihtiva edebilir. Eğer seviyorsanız kışın bol bol tüketebilirsiniz.

 

Greyfurt

C Vitamini Eksikliği Greyfurt

Son zamanlarda popüler bir içecek olan greyfurt suyu da c vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olabilir. Hatta kokteyllerinize katarak da bir taraftan c vitamini alabilirsiniz 🙂 1 greyfurtu meyve olarak tükettiğinizde yaklaşık olarak günlük ihtiyacınızın tamamını karşılayabilirsiniz.

 

Bezelye

C Vitamini Eksikliği Bezelye

Türk Mutfağı’nda lezzetli bir tencere yemeği olan bezelyede de c vitamini bulunur. Bir tabak bezelye yemeğiyle de günlük ihtiyacınızı karşılamanız mümkün olabilir. C vitamini eksikliği yaşayanların sofralarına ekleyebileceği lezzetli bir alternatif.

 

Mango

C Vitamini Eksikliği Mango

Çok sık tüketmesek de artık bir çok yerde ulaşabildiğimiz Mango da c vitamini yönünden zengin bir meyvedir. Orta büyüklükte bir mango ile günlük c vitamini ihtiyacınızdan fazlasını karşılayabilirsiniz.


C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Çok sık hastalandığınızı düşünüyorsanız, sürekli bir halsizlik ve enfeksiyon durumuyla karşılaşıyorsanız C vitamini eksikliği problemiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Bundan ayrı olarak c vitamini eksikliğinin belirtileri şunlar da olabilir; yaraların yavaş iyileşmesi, saçlarda kuruluk, vücutta kolay oluşan morluklar, açık yaradaki kan akşının durmaması-kanın zor pıhtılaşması.

 


C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Bilenler vardır, C vitamini vücudumuzda depolanamadığı için her gün almamız gereken vitaminlerden biri. Bu vitaminin vücudumuzun ihtiyacı olduğu kadarını almakta fayda var; zira aşırı bir tüketimde c vitamini kullanılamadan vücudumuzdan atılıyor. Ortalama bir yetişkinin 70-90 miligram arasında bir c vitamini ihtiyacı bulunmaktadır. Çocuklarda bu 45-60 miligram seviyesindedir.

C vitamini eksikliği çeken herkesin ilk aklına gelen turunçgiller olsa da yukarıda saydığımız besinlerle de bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Unutmayın C vitamini eksikliği hem bağışıklık sisteminizin yavaşlamasına hem de metabolizmanızın düzgün çalışmamasına sebebiyet verir. Bu besinleri mevsiminde ve taze olarak tükettiğiniz takdirde hastalıklardan korkmanıza gerek yok! 🙂