Yeni Başlayanlar için Crossfit Egzersizleri – II

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ymHHKWZxyTA[/embedyt]

 

Yeni başlayanlar için Crossfit Egzersizleri serimizin ikinci videosu yayınlandı! Eğer ilk videomuzu henüz izlemediyseniz mutlaka ilk olarak ona göz atın. Ayrıca tekrar şunu belirtmekte fayda var; insan vücudunu ekstrem şekilde yorarak vücudun gelişmesini amaçlar. Bu sebeple crossfit egzersizleri yapma konusunda istekliyseniz mutlaka bir eğitmenle konuşmanızda ve mevcut vücut durumunuza göre bir program çıkarmanızda yarar var. Bu sporda egzersizler ekstrem boyutlarda olduğu için sağlık problemleriyle karşılaşmanız söz konusu olabilir.

Uyarımızı yaptıktan sonra ikinci bölümün egzersizlerine yavaş yavaş geçebiliriz. Yeni başlayanlar için crossfit egzersleri 2‘de Dumbbell Box Step Up, Walking Lunge, Bent-Over Rear-Delt Plate Raise, Running Sprint, Toes to Bar ve Overhead Dumbbell Reverse Lunge egzersizlerinin nasıl yapıldıkları uygulamalı olarak gösterdik. Videoyu izledikten sonra pekiştirme yapmak adına aşağıdaki notlarımıza göz atabilirsiniz;

Dumbbell Box Step Up

Bu egzersizde kaldırmakta çok zorlanmadığımız ağırlıktaki dumbell’ları her iki elimize de alarak step yapıyoruz. Step yapmaktan kastımız dizimizi 90 derece kırabileceğimiz yükseklikte bir platforma in-çık yapmaktır. Bunu güçlendirmek istediğiniz kol ve bacak özelinde tek yönlü de yapabilirsiniz. Her iki kol ve bacağınızı aynı şekilde çalıştırmak isterseni videoda gösterildiği gibi uygulayabilirsiniz.

 

Walking Lunge

Walking Lunge egzersizinde yine aynı dumbell’ar ile dizimizi 90 derece kırarak yürümeye çalışıyoruz. Tabi bi bu derece kırma hareketi yere eğilmemize neden olacaktır. Uygulamasını videoda görebilirsiniz.

 

Bent-Over Rear-Delt Plate Raise

Bu egzersizde vücudumuzu öne 90 derece (belimizden) kırarak bir halter ağırlığını kaldırmaya çalışıyoruz. Bu halter ağırlığını her iki elimizle tutmak suretiyle aşağı ve baş seviyesinde tekrarlar yaparak tamamlayabiliriz. Bu egzersizi de videoda 3.egzersiz olarak görebilirsiniz.

 

Running Sprint

Bu egzersiz programlarda böyle yazıldığı için Running Sprint olarak yazıldı. Bu bildiğimiz düz koşu anlamına geliyor fakat; burada tempolu değil koşabildiğimiz en hızlı şekilde koşmaya çalışıyoruz. 200 Metre olmak üzere 5 set koşarak egzersizimizi 1km’ye tamamlayabiliriz.

 

Toes to Bar

Bu da barfikse çok benzeyen fakat; crossfit antrenmanlarında 4 aşamada gerçekleştirilen bir egzersizdir.

1.Aşama

Ellerimizle demire çıkarak vücudumuzu öne ve arkaya ittiriyoruz. Kendi ağırlığımızı taşımayı denediğimiz bu aşama yeni başlayanlar için ideal.

2.Aşama

Demire çıktığımız pozisyonda vücudumuzu arkaya ittirdiğimiz sırada dizlerimizi karın seviyesine çekiyoruz.

3.Aşama

Demir üzerindeyken vücudumuzu arkaya ittirdiğimizde dizlerimizi göğüs seviyesine çıkartıyoruz.

4.Aşama

Demir üzerinde vücudumuzu arkaya ittirdiğimizde ayaklarımızı baş seviyesine çıkartıyoruz.

Tüm aşamaları videoda ayrı olarak görebilirsiniz.

 

Overhead Dumbbell Reverse Lunge

Walking Lunge’a benzer bir şekilde ellerimizde dumbell’lar varken dizlerimizi olduğumuz yerde 90 derece kırarak egzersizimizi gerçekleştirebiliriz.

Bir önceki yazıda da belirttiğimiz gibi bunlar yeni başlayanlar için crossfit egzersizleridir. Crossfit’in nasıl bir antrenman metodu olduğunu ve nasıl egzersizlerle gerçekleştirildiğini tanıtma amaçlıdır. Videoda art arda gösterdiğimiz egzersizler yeni başlayan biri için ilk gün antrenmanı olarak uygulanabilecek niteliktedir. Yine de herhangi bir olumsuzluk veya sakatlık oluşmaması için antrenmanlarınızı crossfite uygun spor salonlarında ve bu konuda bilgili kişiler nezdide yapmanızı öneririz. Egzersizlerin uygulanması  ve programlarla ilgili aklınızda soru işaretleri var ise bunu lütfen yorumlarda belirtin. Eğer crossfitle ilgili daha temel bir bilgi almak isterseniz “Crossfit nedir, nasıl yapılır?” adlı yazımıza göz atın.

Bir sonraki egzersiz yazımıza kadar kendinize iyi bakın!