Önce Güçlenin

Vücut geliştirme konusuna ilgi duyan nerdeyse herkes daha sıkı bir vücut ve daha büyük kaslar ister. Bunun için biz de ağırlık salonlarında kilolarca ağırlığın altına gireriz. Yüksek ağırlık eşittir büyük kaslar. Bunu bütün ağırlıkçılar bilir. Peki ya kaslarımız buna hazır değilse?

Herkes üç ay gibi kısa bir sürede vücut geliştirme sayesinde efsane Arnold Shwarzenegger gibi olmak ister. Peki ya bu mümkün mü? Cevabı biraz can sıkıcı; tabi ki değil. Eminiz ki Arnold da o vücudu 3-4 ay gibi kısa bir sürede yapmadı. O da herkes gibi önce kaslarını ileri seviye programlara hazırlamak için güçlendirdi ve vücut geliştirme sürecini bu şekilde tamamladı.

Vücut Geliştirme

Vücut Geliştirme

Vücut geliştirmede belli seviyeler vardır. Başlangıç, orta ve ileri seviye. Başlangıç seviyesi vücut geliştirme aşamasında kaslarda bir gelişme beklemek yerine onlarda bir güçlenme beklemek daha doğrudur. Bunun için antrenörünüzün size verdiği programı yüksek ağırlıklarla değil, kaldırabileceğiniz kadar ağırlıkla vücut geliştirmeniz en doğrusu. Çünkü hazır olmayan kas bu ağırlığı kaldıramaz ise sakatlık kaçınılmazdır. Kimse henüz gelişme yaşamadan çalışmayı bırakmak istemez. Başlangıç seviyesi vücut geliştirme en az 6 ay sürebilir. Ve bu süre boyunca size verilen programı harfiyen uygulamanız gerekmektedir. 6 ay  uzun gelmiş olabilir ama unutmayın ki vücut geliştirme tam bir sabır işidir.

Vücut Geliştirme