Crossfit Nedir, Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir antrenman türü var: Crossfit

Bir kaç kere de olsa mutlaka Crossfit’in adını duymuşsunuzdur. Peki nedir bu crossfit?

Crossfit Nedir?

Crossfit, Amerika’da Grek Glassman tarafından geliştirilen ve 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefleyen bir antrenman programıdır. Bunlar; kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge, vücut kontrolü olarak sıralanır.

Öncelikle şunu söyleyelim;  Crossfit spesifik bir bölgeyi değil, birden çok eklem ve kasla birlikte tüm vucudu dengeli çalıştırmak içindir. Crossfit’i olimpik halter teknikleri, temel jimnastik ve atletizm birleşimi olarak tanımlayabiliriz. Crossfit Nedir sorusunun en iyi cevabı muhtemelen bu olacaktır.

Kimler Crossfit Yapabilir?

7’den 70’e her yaş grubuna uygundur. Ne var ki belli bir fiziki yeterlilik gerektirir. Antremanlara tam anlamıyla başlayabilmeniz için vücudunuzu alıştırmanız ve güçlenmeniz gerekebilir.

Crossfit Nedir, Nasıl Yapılır?

Crossfit Antrenmanları

Genellikle grup halinde yapılır ve bir devre 5-20 dakika arasında tamamlanır. Grup halinde yapıldığı için crossfit arkadaşlarınızla yaptığınız sosyal bir aktivite haline gelecektir ve rekabet duygusunu yaşatabilir. Kendi başınıza yapmanız için belli bir fiziki yeterlilik gerekir.

Antremanlarda genellikle şu ekipmanlar kullanılır; Halter, sağlık topu, dambıl, kettle bell, traktör lastikleri, balyozlar, kızaklar, tırmanış halatları, barfiks demirleri, jimnastik halkalar ve kürek makinaları.

Crossfit antreman sistemindeki 5-20 dakikalık devreler her antrenmanda ortalama 6-7 adet olup aralarındaki dinlenme süreleri çok çok azdır.  Genel olarak haftanın 3 veya 5 günü yapılması gerekir fakat; hızlı bir sonuç almak isteyenler için örnek bir program şu şekilde olabilir;

1.gün – kardiyo

2.gün – jimnastik ve ağırlık

3.gün – kardiyo, jimnastik ve ağırlık

4.gün – dinlenme

5.gün – jimnastik

6.gün – kardiyo

7.gün – kardiyo, jimnastik ve ağırlık

Dikkat! 

Crossfit Nedir sorusunun cevabını öğrendik fakat; crossfit bilinçsizce yapıldığı takdirde sakatlık riski söz konusudur. Ağırlıklarla yaptığınız antremanlar için mutlaka ağırlık kaldırma tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden bir antrenör gözetiminde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca Crossfit’e başlamadan önce doktorunuzdan fiziksel yeterlilik için bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Crossfit Evde Yapılabilir Mi?

Mümkündür. İp atlama, şınav çekme, koşma ve squad (çömelip kalkma), barfiks.Tabi buna dambılları dahil ederek de yapmanız mümkün.; ama evde yapılan crossfit bir sure sonra rutine bağlayacağından size sıkıcı gelecektir.

Yeni Başlayanlar İçin Crossfit Egzersizleri -1

Yeni Başlayanlar İçin Crossfit Egzersizleri -2

Antreman programlarını crossfit salonlarından veya internetten bulabilirsiniz. Programlarda yer alan hareketlerin yapılış videolarını http://www.crossfit.com/cf-info/exercise.html adresinden izleyebilirsiniz.

Ayrıca Crossfit resmi hesabından paylaşılmış Crossfit Nedir? videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=5AjInbzzBvQ[/embedyt]

 

Yeni Başlayanlar İçin Crossfit Egzersizleri -1

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=m18cPlyoR08[/embedyt]