Güçlendiren hareketlerin sonuncusu “Barfiks”. Barfiks, bilinen vücut geliştirme hareketleri arasında en zor olanıdır. Bu yüzden pek tercih edilen bir egzersiz de değildir. Fakat bu egzersizi yapmamanız vücut gelişiminiz için ciddi bir kayıp. Bunun sebebi barfiks çekerken birçok kasın aynı anda çalışması.

Barfiks demirine tutunduğunuz an, vücut ağırlığınızın tamamı kollarınıza biner. Ağırlığın dağılmaması nedeniyle hareketi yapmak oldukça zordur. Ancak bu hareket; kol, omuz, sırt, göğüs ve karın kaslarını aynı anda çalıştırır. Bu da demek oluyor ki barfiks, aslında sizin olmazsa olmazınız  ve bilinenin aksine, barfiksi yalnızca güçlü olanlar başarmaz. Bu hareketi düzenli olarak yapmanız halinde, barfiks sayınız artacak ve gücünüze güç katacaksınız. Gelin işinize yarayacak barfiks şekillerine birlikte bakalım.

Dar tutuş: bilindiği gibi, barfiks demirinde kollarımızı ne kadar çok açarsak, kendimizi yukarıya kaldırmamız o kadar zor olacaktır. Bu harekette eller bitişik olabilir veya isteğe göre eller biraz daha açılabilir. Barfiks demiri tam olarak kavranır. Eller içe veya dışa dönük olabilir. Önemli olan bir nokta her iki tutuşta da ellerin iç veya dış yüzü görülmelidir. Yani başparmak her iki tarzda da dışarıda olmalıdır. Eller içeriye doğru dönerse biceps kaslarınıza ekstra iş düşer. Ellerin dışarıya doğru çevrilmesi halinde ise göğüs kasları diğer kaslara oranla daha iyi çalışmış olur.

Ayaklar çapraz yapılarak: ayakların çapraz yapılması büyük önem taşır. Bunun sebebi barfiks çekerken vücudun savrulmasını önlemektir. Birçok yerde hareketi yapanların yukarı kalkarken vücutlarını düz tutamadıklarını görmüşsünüzdür. Ancak bacakların çapraz olarak tutulması bunun önüne geçer. Ve hareketin daha iyi bir şekilde yapılıp hareketten daha fazla verim alınması sağlanır.

Dizler karna çekilerek: dizleri karna çekerek yapılan barfikste, karın kaslarına büyük iş düşer. Normal duruşla çekilen barfiksin aksine bu tarzda karın kasları daha fazla çalışır. Bunun sebebi kaslara yüklenen ekstra ağırlıktır. Siz de karın kaslarınızı daha da güçlendirmek istiyorsanız bu tarzda barfiks tam size göre.