Süper Gıda Nedir? Süper Besinler Faydalı Mıdır?

2019 yılı itibariyle iyiden iyiye herkesin konuşmaya başladığı süper gıdalar hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık. Öncelikle süper gıda nedir bunu olabildiğince özet şekilde açıklamaya çalışırken, bize şifa deposu olarak sunulan süper besinler faydalı mıdır bunun üzerine bir araştırma yaptık. İşte detaylar;

Süper Gıda Nedir? (Süper Besin)

Tamamen organik ve içerisinde bol miktarda mineral, vitamin ve yağ asitleri bulunduran, antioksidan özellik taşıyan gıdalara süper gıda deniyor. Bu süper gıdalar diğer gıdalara oranla daha yoğun mineral ve vitamin ihtiva ettiklerinden isimleri “süper” olarak anılıyor.

Süper Besinlerde Faydalı Mıdır?

Süper gıdalar şüphesiz vücut için faydalı yiyecekler fakat; zaman zaman bu ürünleri pazarlamaya çalışanlar bu fayda konusunda bize yeterince dürüst davranmayabiliyorlar. Sağladıkları faydaların bazılarının abartıldığına şahit olduğumuz süper besinler gerçekten ne kadar faydalı biraz yakından bakalım;

Süper Gıdalar Nelerdir?

Süper gıda olarak karşımıza çıkan en popüler sonuçlar bunlar;

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu yüksek miktarda A vitamini içerir. Bunun yanında bakır, çinko, demir, fosfor ve potasyum kaynağıdır. Antioksidan özelliği taşır. Yine de sporcuların normal su yerine tüketmesini gerektirecek bir özelliği yoktur. Vücut ve kas gelişimi için fazla miktarda suya ihtiyaç duyarız, bunu karşılamak amacıyla son zamanlarda hindistan cevizi suyunun önerildiğini duyduk. Normal sudaki özelliklerinin tamamını barındırmayan hindistan cevizi suyunu sadece takviye olarak kullanmanızı öneririz.

Yeşil Çay

Yeşil Çay Faydaları

Tadını herkes çok sevmese de yeşil çay aslında herkese çok faydalı olan bir besin. Tip 2 diyabete karşı alınacak en iyi önlemlerden biri olan yeşil çayın antioksidan özelliği yüksektir. Kalp ve kolestrol açısından faydalı olan bu besinin zayıflatma özelliği de halk arasında biliniyor. Kan basıncını düzenleme ve stresten uzaklaşma için de önerilen yeşil çayı mutlaka tüketmenizi öneririz.

Avokado

Avokado Faydaları

Lifli bir yiyecek olan avokado da süper besin olarak isimlendirilir. Antioksidan özelliği bulunan avokado hücre sağlığına da katkıda bulunur. Vücutta biriken toksik maddelere karşı etkilidir ve deformasyonu önlemeye yardımcı olur. Kalp sağlığı açısından da faydalı olan avokadonun tok tutma özelliği kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Kilo verme amacıyla yaptığınız diyetlere mutlaka eklemelisiniz.

Badem Sütü

Badem Sütü Faydaları

Kilo vermeye yardımcı besinlerden biri de badem sütüdür. Badem sütünün kalorisi düşüktür ama; aynı zamanda protein değeri de inek sütünün beşte biri kadardır. Sporcular ve ağırlık çalışanlar için badem sütünü önermiyoruz. Kilo problemi olan okuyucularımız badem sütünü inek sütünün yerine koyarak kilo kontrolü açısından fayda sağlayabilirler. Badem sütü buna karşın e vitamini açısından çok zengindir. Laktoz da içermediği için sindirimi kolay bir süttür. Düşük kolestrollü özelliğiyle bebeklere de önerilen bu besinin bir diğer dezavantajı ise alerji yapabilme ihtimalidir.

Çiya Tohumu (Chia)

Chia Tohumu Faydaları

Yüksek lifli bir besin olan çiya tohumu da tam bir süper gıdadır. Yüksek bitkisel protein ve lif kaynağıdır. Kilo kontrolü açısından diyetlerde mutlaka yer alması gereken bir besin olarak karşımıza çıkan Chia tohumu, omega 3 yağ asitleri de barındırıyor. Yalnız bu konuda omega-3 deposu olarak bahsedildiğini bir çok yerde gördük ve bu konu hakkında biraz daha detaylı bir araştırma yaptık. Omega-3 deposu demek chia tohumu için biraz abartılı bir benzetme oluyor zira; balıklarda bulunan omega-3 miktarına göre çok daha az miktarda omega-3 ihtiva ediyor. Omega-3 eksikliği yaşamamak adına çiya tohumu yerine balık yemek daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Kinoa

Kinoa Faydaları

Faydası çok olan bir diğer süper besin de kinoa. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir açısından zengin olan kinoa yüksek lifli olması açısından da vücudumuz için faydalıdır. Ayrıca bu lifli yapısı kilo vermeye de yardımcı olabilmektedir. Yağ yakımını hızlandırıcı bir özelliği de bulunan kinoanın kötü kolestrolü ortadan kaldırırken bağışıklık üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Kemik ve diş sağlığı açısından da faydalı olan kinoayı yemeklerinize ve tatlılarınıza katabilirsiniz.

Acai Çileği

Acai Çileği Faydaları

Henüz anlatılan faydaları bilimsel olarak kanıtlanamamış bir süper besin; Acai Çileği. Kanseri önlediğine dair çok iddialı bir faydası anlatılıyor. Antioksidan özelliği sayesinde mesane kanserini önlediği yönünde çalışma bulguları elde edilmiş olsa da burada bir kesinlikten bahsedemeyiz. Genelde diyet listelerinde karşımıza çıkmaya başlayan acai çileğinin iştahı azaltan bir etkisi bulunuyor. Aynı zamanda yüksek lifli yapısıyla da sindirim sistemine katkısı var. Aşırıya kaçıldığında ishal yapma ihtimali olduğunun altını çizelim. Damar tıkanıklığını önleyen acai çileği aynı zamanda alerjik reaksiyonlarla mücadele etmenize de katkı sağlıyor. Diyet listelerinde kendine yer bulsa da acai çileği, bir çilek olmasının gereği olarak yüksek şeker barındırıyor. Şeker hastalarının ve diyet yapanların kontrollü şekilde tüketmeleri gerek.

 

Kombu Çayı

Kombu Çayı Faydaları

Kombu çayı da günümüzün popüler “süper besin”lerinden. Özellikle yağ yakımını hızlandırıcı özelliği sayesinde güncel diyet programlarının sık tercih edilen içeceği. Diğer süper besinlerde olduğu gibi Kombu Çayı’nın da antioksidan özelliği bulunuyor. Yüksek tansiyon vekan şekerini dengeliyor. Aynı zamanda iltihaplı bölgelerin iyileşmesini hızlandırdığı da belirtiliyor. Hakkında çok fazla kesinleşmiş bilimsel çalışması olmasa da zararlı olduğunu kesinlikle söyleyemeyiz, sadece biraz abartılıyor olabilir.

Önümüzdeki günlerde süper besinlerin daha çok hayatımıza gireceğini tahmin ediyoruz. Mevsiminde yediğiniz doğal besinleri bir kenara atıp süper gıdalara yönelmeninizin anlamı yok. Sadece sofralarınızı ve öğünlerinizi çeşitlendirirken sağlıklı ve antioksidan besinler tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.