Bu sıcak yaz günlerinde buzlu bir viski kokteyline ne dersiniz? Sadece bitter dediğimiz malzemeyi bulmak dışında evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir kokteyl olan Old Fashioned tarifini sizlerle paylaşacağız. Angostura Bitter’i bu kokteyl özelinde sadece bir kaç damla kullanacağımız için daha sonrasında sık sık yapabiliyor olacaksınız. Lafı çok uzatmadan hemen ikinci aşamaya geçelim; Old Fashioned kokteylinin malzemeleri şöyle;

 

Old Fashioned Tarifi – Malzemeler

  • 1 çay kaşığı şeker (Eğer acılığından rahatsız olursanız biraz daha ekleyebilirsiniz.)
  • 6 cl rye viski (çavdar viskisi) *
  • 3 damla Angostura Bitter (Bitki özlü, yüksek alkollü bir tonik.)
  • Servis için ince bir portakal dilimi.
  • Buz

*Rye viskiler çoğu kaynakta Bourbon olarak belirtilebilirler fakat; Bourbonlar genellikle mısırdan imal edilirken rye viskiler çavdardan elde edilmektedir.

Old Fashioned Tarifi

Old Fashioned Tarifi – Yapılışı

İlk olarak bardağa şekerimizi koyuyoruz ve yine bir kaç çay kaşığı su ile çözünmesini sağlıyoruz. Daha sonra Agostura Bitter’den (farklı bir marka da olabilir) 3 damla damlatıp karıştırıyoruz. Şekeri mümkün olduğunca ezerek karıştırdıktan sonra viskimizi ekliyoruz ve çözünmenin tamamlanması için tekrar karıştırıyoruz. Karışımımız hazır olduktan sonra buz ve portakal dilimini ekleyerek servis edebiliriz.

Ülkemizde Rye viski bulmak pek mümkün olmadığı için önerimiz Bulleit Bourbon olacaktır. Eğer tedarik etme konusunda sıkıntı yaşarsanız Bulleit Bourbon bu Old Fashioned tarifiyle iş görecektir.

*Rye viskiler çoğu kaynakta Bourbon olarak belirtilebilirler fakat; Bourbonlar genellikle mısırdan imal edilirken rye viskiler çavdardan elde edilmektedir.