Eminiz daha önce de bunu duydunuz. Bir çok diyetisyen azar azar ve sık yemek yenmesini tavsiye eder. Genel olarak günde 5-6 öğün olarak yapılan bu tavsiyeler aslında boşa değil. Gelin bu davranışın vücudumuza etkilerine bakalım.

Daha az yemek

Hafif öğünlerle de olsa sık yemek yemek, uzun süre aç kaldığınız zamanlara göre daha az kalori almanızı sağlar. Çok aç olduğunuz zamanlarda tokluk hissine ulaşana dek hızlı ve çok miktarda yemek yemeniz olasıdır. Bunun önüne geçmek için hafif öğünlerden yararlanabiliriz.

Kan şekeri

Bir diğer faydası ise diyet yaptığınız zamanlarda kan şekerinizin düşerek problem yaşamanızın önüne geçmektir. Ayrıca bu şekilde gün içinde halsiz düşmenizin de önüne geçebilirsiniz. 

Metabolizma hızı

Metabolizmanız ona sürekli besin verildiğinde her zaman daha hızlı çalışır. Aksi takdirde metabolizmanız yavaşlayacak ve elindeki besini hizmet ettiği vücut için daha idareli kullanacaktır.

Ayrıca bunlardan farklı olarak sindirim sisteminizde sürekli bir besin olması vücudunuzun çalışmasına ve enerji harcamasına neden olur. Bu da yağ yakma konusunda size yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak sık yemek yemek hem daha sağlıklıdır hem de kilo vermek için ideal bir yöntemdir. Ara öğünlerinizi yoğurt, meyve ve kepekli yiyeceklerle oluşturabilirsiniz. Bununla beraber gece belli bir saatten sonra yemeği kesmek de çok doğru bir davranış değildir; zira sabah siz uyanana kadar çok uzun bir süre vücudunuz besinsiz kalacak ve kan şekeriniz düşecektir.