Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur?

Omega 3 Nedir? omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur?

Ülkemizde son zamanlarda sık sık dile getirilse de halk arasında Omega 3’ün faydaları ve neden bu kadar önemli olduğu konusunda bir bilinç bulunmuyor. Hem vücudumuza hem de beynimize oldukça faydası bulunan bu yağ asitlerini ve hangi yiyecekelrde olduğundan bahsedeceğiz. Öncelikle Omega 3 Nedir? sorusuyla başlayalım; Omega 3, vücudumuzun alması gereken en temel yağlardan biri olup vücudumuzda üretilememektedir. Sağlıklı bir bünye için mutlaka dışardan alınması gereken yağ asitleridir.

Bir çok yayında sağlıklı yetişkinlerinde günde en az 250-500 miligram Omega 3 alması tavsiye edilmektedir. Bunu takviye haplarla alabileceğiniz gibi doğal besinlerden de alabilirsiniz. Bu yağın besinlerden alınması, söz konusu besinlerin diğer faydalarını da düşünürsek vücudumuz için çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

 

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Omega 3, vücudumuzun bir çok bölgesine fayda sağlamaktadır. Omega 3, kalp krizi riskini azaltır ve kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca gözlere de iyi gelen Omega 3, göz rahatsızlıkları yaşanmasının önüne geçer. Bu sebeple erken yaşta Omega 3 bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesi çok önemlidir. Bunlarla birlikte bağışıklığı güçlendirici özelliği de vardır. Çok sık hasta olduğunuzu düşünüyorsanız Omega 3 konusunda dikkat etmenizde fayda var.

Omega 3 aynı zamanda beynimize de doğrudan etki eder. Ruh halimizi düzeltmeye ve depresyondan uzaklaşmaya yardım eder. Beynin çalışma şekline etki ettiğinden akıl sağlığında yaşanabilecek sorunların da önüne geçebilir. Bunlara bağlı olarak Alzheimer riskini de azalttığı söylenmektedir.

Kemik sağlığına, cilt sağlığına, akciğer ve karaciğer’in doğru şekilde çalışmasına fayda sağlar. Sağlıklı bir uyku düzeni oluşmasına da fayda sağladığı belirtilmektedir.

 

Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur?

İşte karşınızda Omega 3 kaynağı 10 besin;

 

1. Uskumru

Omega 3 Uskumru omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Rahatlıkla bir çok balıkçıda bulabileceğiniz uskumru Omega 3 açısından oldukça zengindir. Bununla birlikte b12 vitamini açısından da zengin olduğundan çok sağlıklı bir yemektir. Haftada bir bir porsiyon uskumru tüketerek ihtiyacınızın çok daha fazlasını bu besinden karşılayabilirsiniz.

 

2. Somon

Omega 3 Somon omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Somon hem protein hem de vitamin açısından oldukça zengin bir besindir. İçinde yüksek miktarda magnezyum, potasyumi selenyum ve b vitaminleri bulunur. Eğer spor yapan biriyseniz kaliteli proteine somon yiyerek ulaşabilirsiniz. Omega 3 açısından da oldukça zengin olan somonu öğünlerinizin bir parçası haline getirmek sağlığınız açısından çok faydalı olabilir.
 

2. Ringa Balığı

Ringa Balığı Omega 3 omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Ringa balığı artık balık pazarlarında bulabileceğiniz bir balık türü. Üstelik Omega 3 açısından oldukça zengin. D ve B12 vitaminleri açısından da zengin olan Ringa balığı tam bir vitamin deposu. Balık yeme alışkanlığınızı artırmanız sağlığınız açısından iyi bir adım olacak gibi duruyor.

 

3. İstiridye

Ringa Balığı Omega 3 omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Bunu her zaman bulmanız mümkün değil bunun farkındayız ama İstiridye masanıza geldiyse onu geri çevirmeyin. Tadı güzel gelmese bile şifa diye yiyebilirsiniz. Çünkü istiridye çok besleyici bir yiyecektir. Çinko, bakır ve b12 vitamini ile birlikte Omega 3 ihtiyacınızı karşılayabiliyor.

Kabuklu deniz hayvanları yiyebileceğiniz en besleyici gıdalar arasında yer alıyor.

 

4. Sardalya

Omega 3 Sardalya omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Gelibolu Sardalya! Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevriliyken bu nimetlerden faydalanmamız gerek. Sardalya da kolay ulaşılabilir bir Omega 3 kaynağı. Bu balık da b12 ve d vitamini açısından zengin. Ayrıca selenyum ihtiyacınızı da karşılyor. Üstelik lezzetli de bir besin.

 

5. Hamsi

Hamsi Omega 3 omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Ülkemizde hemen hemen her yerde görebildiğimiz hamsi diğer malıklara göre biraz daha az Omega 3 barındırsa da kesinlikle sağlıklı ve yenmesi gereken bir besin. Sık sık hamsi tüketmenin kimseye zararı olmaz.

 

6. Hayvar

Havyar Omega 3 omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Bu biraz lüks bir öneri olacak ama Havyar da Omega 3 açısından zengin bir yiyecek. Eğer ulaşabiliyorsanız muhtemelen tükettiğiniz zamanlar olmuştur. Bir gün karşınıza gelirse geri çevirmeyin ve besleyici özelliklerinden faydalanın.

 

7. Soya fasülyesi

Soya Fasulyesi Omega 3 omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Diyet yapanların yabancılık çekmeyeceği soya fasülyesi iyi bir lif ve protein kaynağı. Bu besin de omega 3 yağ asitleri barındırıyor. K vitamini, magnezyum ve potasyum da içeren soya fasülyesi oldukça sağlıklı bir besin.

 

8. Ceviz

Ceviz Omega 3 omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Cevizin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Beyin için çok faydalı olan ceviz yüksek miktarda bakır, manganez, e vitamini ve omega 3 içerir. Cevizi mutlaka tüketmelisiniz.

 

9. Keten Tohumu

Keten Tohumu Omega 3 omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Son yıllarda diyet yiyeceklerinin vazgeçilmezi keten tohumu Omega 3 yağ asidi açısından zengin bir bitkisel kaynak. Hayvansal besinlere göre biraz daha düşük kaliteli bir Omega 3 barındırsa da mutlaka faydalı. Aynı zamanda lifli bir yiyecek olduğundan kilo kontrolü yapmanıza da olanak sağlar. E vitamini ve magnezyum açısından da zengindir.

 

10. Chia Tohumu

Chia Tohumu Omega 3 omega 3 Omega 3 Nedir? Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur? yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Sağlıklı tariflerin son zamanlardaki vazgeçilmezi Chia Tohumu da bir başka Omega 3 kaynağı. Kalsiyum ve fosfor da barındıran bu besinden protein almanız da mümkün. Öğünlerinize katabileceğiniz sağlıklı bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir