Burada sürekli besinlerin yararlarından ve neden tüketilmesi gerektiğinden bahsediyoruz. Yakın zamanda yayınlanmış, uyarı niteliğinde bir raporu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Son dönemde popülerleşen ve sık tüketilmeye başlanan Avokado’daki gizli tehlikeyi bilginize sunarız;

Avokado’da Salmonella ve Listria Bakterisi

Son yılların önüne geçilmesi zor hastalıklarından salmonella ve listeria Avokado’dan bulaşabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan FDA (Food and Drug Administration) Avokado’ların dış yüzeylerinde yer alan kabuklarında Salmonella ve Listeria bakterilerine rastlandığı yönünde yeni bir rapor yayınladı. Amerika Birleşik Devtletleri’nde halkın Avokado tüketmeden önce mutlaka iyi şekilde yıkanması gerektiği uyarısı yapılıyor.

İki yıllık bir araştırmanın sonunda incelenen avokadolarda %17 oranında bakteri taşıyan meyve saptanmış durumda. ABD’de %70’i ithal edilen Avokado halk sağlığı için tehdit yaratabilecek konumda.

 

Avokado Zararlı mı?

Ülkemizde de özellikle büyük şehirlerde sık tüketilmeye başlanan Avokado sağlığınızı olumsuz yönde etikeleyebilir. Önerimiz dışarda yiyeceğiniz avokadolu sandviçlerden, pizzalardan ve salatalardan uzak durmanız. Kendi tükettiğiniz avokadoları dezenfekte etmeniz mümkün fakat; dışarda yiyeceğiniz yemeklerde bundan hiçbir zaman emin olamayacaksınız.

 

Kabuğu Tamamen Soyduktan Sonra Dilimleyin

Kabukta yer alan bakterilerin meyvenin içine bulaşmasını önlemek için önce kabuğu tamamen iç meyveden ayırın. Bu şekildeyken tekrar yıkayın ve dilimleyin. Kabukla dilimlediğiniz takdirde bakteriyi içeri taşıma riskiyle karşı karşıyasınız. 

Salmonella bakterisi ABD’de 1.2 milyon kişinin hastalanmasına ve 450 kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu sebeple bu konu çok ama çok önemli. Salmonella hastalığının belirtilerini de kısaca belirtelim; ishal, ateş ve mide krampları şeklinde gerçekleşir.

Avokado tüketen biriyseniz bu yazımızı mutlaka dikkate alın. Yıkamanın haricinde kabukları fırçalamanız daha faydalı olacaktır. Yazımızı paylaşarak arkadaşlarınızı da bu durumdan haberdar edebilirsiniz.