Şubat sonuna yaklaştığımız şu günlerde soğuk hava hala başımıza iş açmaya devam ediyor. Grip ve nezle gibi dertlerin yanında geçmeyen boğaz ağrısı da birçoğumuzun peşini bırakmıyor. Uzun süren boğaz ağrısı neden olur ve geçmeyen boğaz ağrısına ne iyi gelir hızlıca öğrenelim;

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Uzun süren boğaz ağrıları büyük bir çoğunlukla iltihaplanmaya işaret eder. Bademciklerin ve akciğerin belli bölümlerinde iltihaplanma düşük seviyede olabileceği gibi çok ileri seviyede de olabilir. Bu konu çok ciddi durumların (gırtlak kanseri gibi) habercisi de olabilir. Bunun nedenini internetten araştırma yaparak bulmamız mümkün değil. Sadece durumun önemini anlamamıza yardımcı olması açısından faydalı bulabiliriz fakat; uzun süren her türlü rahatsızlıkta ilk iş doktora gitmek olacaktır. Alternatif yöntemleri sadece doktor randevunuza kadar rahatlatıcı olarak uygulayabilirsiniz. Modern tıp her zaman size en doğru tanı ve teşhisi koymada yardımcı olacaktır. Çözüm yollarını uygulayıp uygulamamak sizin tasarrufunuzda. Ne kadar alternatif tıpa sıcak bakarsanız bakın en azından teşhis için doktora gitmek zorundasınız. Geçmeyen boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun en doğru cevabı doktorunuzdan gelecektir.

Geçmeyen Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Doktorun önemini anladığımıza göre tedaviye başladığımızda bize yardımcı olacak, kısa süreli rahatlamalar yaşatacak yöntemlere bakabiliriz;

Tuzlu Su / Gargara

Tuzlu su boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların tümünde önleyici ve tedavi edici etkiler göstermektedir. Boğaz ağrısı baş gösterdiğinde tuzlu su ile gargara yapmak evde en hızlı uygulayabileceğiniz yöntem. Eğer evde eczaneden aldığınız ilaç özelliği bulunan gargaralar varsa bunları da kullanmanız gerekir. Gün içerisinde ilaçlı gargaranın haricinde sık sık tuzlu su ile gargara yaparak ağrıyı hafifletebilir ve tedaviye yardımcı olabilirsiniz.

Mentollü Buharlaşan Merhemler

En yaygın olanı Vicks olan bu krem ve türevi buharlaşan merhemler de boğaz bölgenizin rahatlamasına yardımcı olur. Bu bölgeye uyguladığınızda eğer öksürüğünüz de bulunuyorsa bir nebze azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bol Sıvı Tüketimi

Boğaz ağrısı yaşadığınızda boğazının kuru kalmaması da önemlidir. Gün içinde bol sıvı tüketerek boğazınızın sürekli ıslak ve nemli kalmasını sağlayın. Çok sıcak olmamak kaydıyla çay tüketmek sizi rahatlatacaktır. Çok soğuk içecekler ağrınızı inanılmaz derecede artırabileceği gibi çok sıcak içecekler de boğazınıza zarar verir.

Yumuşak Yiyecekler Tüketin

Geçmeyen boğaz ağrısı beraberinde yutkunma güçlüğünü de getirecektir. Eğer bademcikleriniz şişmişse herhangi bir şeyi yutmak işkence gibi gelebilir. Bu sebeple bol bol çorba (boğaz ağrısı için tavuk suyu çorbası önerilir) ve yumuşak gıdalar tüketin.

Pastil Kullanımı

Boğazınızda bir problem varsa pastilinizi hazır edin çünkü uzun süren boğaz ağrılarına hızlı bir çözüm bulmak çok zor. Tüm bu öneriler ve doktorunuzun önerdiği tedavi biraz zaman alacaktır. Geçmeyen boğaz ağrısında da pastil rahatlatıcı bir yardımcıdır.

Kuru Havadan Kaçınmak

Kuru yerlerde bulunmak boğazınızın da kurumasına neden olacaktır. Mümkünse bulunduğunuz odayı nemlendirmeye çalışın. Kalorifer gibi ısı kaynaklarının üzerine su dolu kaplar koyarak bunun önüne bir miktar geçebilirsiniz.

İstirahat / Dinlenme

Her hastalığın olmazsa olmazı da istirahat. Mümkünse yatak istirahati daha hızlı iyileşmenizi sağlar. Vücudumuzun tüm hastalıklarla canla başla savaştığını hiçbir zaman unutmayalım. Bu savaşta da sizden beklediği ise sadece dinlenmek ve bütün enerjisini o savaşa ayırabilmek. Geçmeyen boğaz ağrısında da dinlenmek çok önemli.

Son olarak bunlar tavsiye niteliğinde çözüm yolları olup doktorunuzun tedavisine yardımcı olacak önerilerdir. Bunlar asla kesin bir tedavi yöntemi değildir ve tek başına sizi tedavi edemez. Bu önerileri de doktorunuza danışarak onaylatabilirsiniz fakat; önermedikleri var ise uygulamamalısınız. Uzun süren boğaz ağrıları farklı hastalıkların belirtisi olabilir. Geçmeyen boğaz ağrısında yukarda saydığımız önerileri rahatlatıcı yöntemler olarak kullanabilirsiniz.