Sporcular Kahve İçmeli Mi? Spor ve Kahve Tüketimi

Manfect ekibi olarak kahveyi çok seviyoruz ve kahve üzerine bolca yazı yazıyoruz. Kahveyi bu kadar çok seviyoruz ama bu sevgiyi kontrol altına almamız gerekebilir. Özellikle spor yapanların tükettikleri kafein miktarıyla ilgili bazı konuları açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Sporcular Kahve İçmeli mi? Mutlaka içebilirler ama; Spor ve Kahve Tüketimi ne düzeyde olmalı gelin biraz daha yakından bakalım;

Öncelikle kafeinin vücudun fiziksel aktivitelerini destekleyici bir özellik taşıdığını söyleyerek başlayalım. Spor yapan kişilerin performansına artı yönde katkı sağlamaktadır. Kafein kişinin daha enerjik hissetmesini sağlayarak daha randımanlı bir antrenman yapmasını sağlayabilir. Üstelik bunu doğal kafein kaynaklarından sağladığınızda oldukça sağlıklı bir gıda tüketmiş olursunuz.

Egzersiz öncesi enerji içecekleri vb. kullanmanın moda olduğu bu günlerde ihtiyacınızı doğal içeceklerle kafein aracılığıyla da karşılayabilirsiniz. Egzersiz öncesi sade bir kahve içmenin kimseye zararı olmayacaktır. (Tabi bu porsiyonun küçük olmasını öneririz.)

Spor ve Kahve

Kafein vücudumuzda bir uyarıcı görevi gördüğü için aşırıya kaçmamak kaydıyla sporcular kahve içmeli mi sorusuna cevabımız evet olacaktır. Bir miktar kahve tüketimi sporculara katkı da sağlamaktadır. Yalnızca tüm spor faaliyetlerinde aynı etkiyi yaratmadığını da söyleyelim. Koşu gibi daha dayanıklılığa dayalı sporlarda daha fazla verim alırken, ağırlık kaldırma gibi direnç gerektiren aktivitelerde bu fayda biraz daha aşağıda seyredebilir. Ayrıca vücudunuzun kafeine alışkın olması da alacağınız faydada değişiklik yaratmaktadır. Eğer farkedilir bir enerji farkı hissetmek istiyorsanız günlük kafein tüketiminizin biraz üzerine çıkmış olmanız gerekiyor.

Ne kadar kafein tüketmek gerekir?

Kafeinin faydalarından bahsettik ama her şey gibi bu da aşırı tüketildiğinde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Hatta çok aşırı tüketim ölümle dahi sonuçlanabiliyor. Bir yetişkinin ortalama olarak 400 miligramdan fazla kafein tüketmemesi gerektiği söyleniyor. Tabii bu ortalamanın üst limiti, eğer çok kahve tüketen biri değilseniz 400 mg. tüketerek uykularınızı kaçırma ihtimaliniz çok yüksek. Bu aşağı yukarı 2 büyük bardak Americano anlamına gelebiliyor. (1 shot espressoda ortalama 75 mg. kafein bulunuyor.)

Sporcular kahve içmeli mi sorusunu cevapladığımıza göre spor ve kahve tüketimi arasında olumlu bir ilişki olduğunu söyleyebiliriz. Antrenmanlarınızın verimini artırmak amacıyla kahve ve kafein içeren gıdalar tüketebilirsiniz. Yine de unutmayın, her şeyin aşırısı zararlıdır, tıpkı antrenmanlarımız gibi. Aşırı kahve ve kafein tüketimi başta uykusuzluk gibi bir çok soruna sebep olabilir. Kas gelişimi için uykunun ne kadar önemli olduğunu sanırım biliyorsunuz. Bu sebeple her şeyi kararında yapmaya özen gösterin.