Erkeklerde Burun Estetik Ameliyatı

Son zamanlarda erkeklerde burun estetik ameliyatı konusunda yükselen bir trend gözlemliyoruz. Kadınların yıllardır sıkça tercih ettiği bu medikal operasyon artık erkekler tarafından da çokça tercih ediliyor. Erkeklerde burun estetik ameliyatı nasıl olur, öncesi ve sonrası hakkında konuşalım;

Öncelikle bu ameliyat medikal sebeplerle de olabilir fakat biz estetik nedenlere dayanan operasyonlardan bahsedeceğiz. Her iki durumda da ameliyatın kişinin ihtiyaçlarına ve mevcut fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Rinoplasti ameliyatı denilen bu operasyonda burun çapı ve boyu kısaltıp uzatılabiliyor. Burnundan memnun olmayan kişiler her iki noktada da değişiklikler yaptırabiliyorlar. Ayrıca burun ucu da yeniden şekillendirilip inceltilip kalınlaştırılabiliyor. Erkeklerde sık olarak gördüğümüz burun kemeri de bu rinoplasti denen burun estetik ameliyatlarında ortadan kaldırılabiliyor.

Burun Ameliyatının Riskleri var mı?

Her ameliyat gibi bu operasyonun da belli başlı riskleri var. Burun özelinde oluşan riskler ise “burun düşmesi” adı verilen bir komplikasyonda toplanıyor. Ayrıca solunum problemleri yaşanma ihtimali de olabiliyor. Bunun önüne geçmek için ameliyatın çok iyi şekilde planlanması ve işinin ehli cerrahlar tarafından yapılması gerekiyor.

Açık ve Kapalı Rinoplasti Ameliyatı

Burun estetik ameliyatı iki şekilde yapılabiliyor. Açık ameliyatta burun cildi açılıarak yapıyor ve geçici izler oluşabiliyor. Kapalı burun ameliyatında ise kesikler burun içerisinden oluyor ve iz oluşumunun önüne geçiliyor. Ayrıca doktorlar kapalı olan yöntemde ödem oluşumunun da önüne geçildiğini belirtiyor. Kapalı burun estetik ameliyatında açık ameliyat sonrasında oluşan ağrıların da en aza indirgendiği belirtiliyor.

Erkek Burun Estetik Ameliyatı

Burun Ameliyatı Sonrasında Ne Oluyor?

Burun estetik ameliyatından sonra tüm hastalar tedbir amaçlı olarak bir gece hastanede tutuluyor. Bir sonraki gün bir problem olmadığı takdirde taburcu ediliyor. Burun içine yerleştirilen destekler ikinci veya üçüncü günde çıkartılabiliyor. Beşinci günde ise koruyucu stent kaldırılıyor. Ödemlerin tamamen geçmesi ve burnun son haline kavuşması 3 ila 6 ay arasında bir sürede gerçekleşiyor. İlk 3 ay hassas olduğu için hastaların burunlarını korumaları gerekiyor. Bu sürede de rekabetçi sporlardan kaçınılması gerekiyor.

Erkeklerde burun estetik ameliyatı kadınlarla aynı süreçler dahilinde gerçekleşiyor. İyileşme süresini göz önüne aldığımızda 6 aylık bir süreyi göze almanız gerektiğini belirtelim. Eğer burnunuzdan çok fazla şikayetçi değilseniz bu operasyonu yapmanızı önermeyiz. Tabii ki yine de karar sizin, ameliyat kararı aldıysanız da hekim ve hastane konusunda iyice bir araştırma yapmanız gerektiğini tekrar hatıratalım.