Soğuk kış günlerini geride bırakıp sıcak bahar günlerine adım attığımız şu günlerde değişen tek şey kıyafetlerimiz değil elbette. Hava koşullarına bağlı olarak vücudumuzda da bir takım değişimler olacaktır. Isınan havayla birlikte bahar yorgunluğu, halsizlik, unutkanlık ve eklem ağrıları gibi birçok rahatsızlık belirtileri ortaya çıkabilir. Yaklaşan yaz aylarına daha diri ve fit bir vücutla girmek isteyenler de tam bu mevsimde, çeşitli diyetlerle vücut dengelerini iyice bozabilirler. Eğer bahar aylarının tadını çıkarmak ve yaz aylarına daha zinde girmek istiyorsanız işte size birkaç öneri:

  • Beslenmeye dikkat: Uzayan gündüz sürelerini de hesaba katarsak kahvaltının önemi gittikçe artıyor. Kışın yemeye alıştığımız kızartma ve kırmızı etin yerini, mevsimlik sebzeler ve beyaz etin alması da dikkat edilmesi gereken bir husus. Özellikle B,C,A ve E vitamini yönünden zengin yiyecekleri tüketmeye özen göstermeniz sizi baharın olumsuz etkilerine karşı korumaya yardımcı olacaktır.

B vitamini: Eksikliğinde, sinirlilik, iştahsızlık ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler görülebilir. B vitamini süt, et, yeşil sebzeler ve tahıllarda bol miktarda bulunur.

C vitamini: Eksikliğinde, kişide genel bir isteksizlik hali, kas ve kemik ağrıları, diş eti kanamaları ve eklem ağrılarına rastlanır. C vitaminini, turunçgiller, maydanoz ve diğer taze sebzelerde bol miktarda bulabilirsiniz.

A vitamini: Antioksidan özellik gösteren bu vitamin, vücudu kansere karşı korumanın yanında, dokuların bakım ve onarımında da görevlidir. Eksikliğinde, sık ve kolay hastalanma, gece körlüğü ve cilt kuruluğu gibi rahatsızlıklar görülebilir. A vitaminini, süt, yumurta sarısı, baklagiller ve sarı-turuncu sebzelerde bolca bulabilirsiniz.

E vitamini: Eksikliğine ender rastlansa da E vitamini eksikliğinde, kansızlık, görme problemleri ve yaralarda geç iyileşme gibi rahatsızlıklar görülebilir. E vitaminini, fındık, ceviz, ton balığı ve patateste bol miktarda bulabiliriz.

  • Spor yapın: Açık havada yapılacak uzun mesafeli yürüyüşler ve koşular ya da spor salonlarında gerçekleştirilecek antrenmanlar, vücudunuzun dengesinin bozulmasına engel olacaktır. Yaz ayları için gerek duyacağınız diyet için de spor yapmak gereklidir. Fiziksel aktivitenizi en üst düzeyde tutarak baharın getirdiği yoğunluk, halsizlik ve mutsuzluk gibi durumlardan da kurtulabilirsiniz.
  • Bol sıvı tüketin: Havaların ısınmasıyla birlikte vücut yüzey ısımız artacak ve sıvı kaybetmeye başlayacağız. Bu durumun önüne geçebilmek için günde en az 1,5 litre su tüketmemiz gerekmektedir. Kahve ve kola gibi kafein ağırlıklı içeceklerin yerine, taze sıkılmış meyve suları, yeşil çay ve yarım yağlı süt gibi içecekleri tercih etmeliyiz.
  • Bir uzmana danışın: Eğer bu gibi değişiklikler kendinizi iyi hissetmenizde yeterli olmadıysa, beslenme ve dinlenme alışkanlıklarınızı düzenlemesi için bir uzmana danışın. Size verilen programla metabolizmanızı düzene sokarak bahar aylarının tadını çıkarın.