Hiçbirimiz monotonluktan hoşlanmayız. Çünkü yaptığımız iş her ne olursa olsun monotonlaşmaya başladığında ilk günkü keyfi vermeyecektir. En sevdiğiniz yemeği her hafta Salı günü saat 12:30 ‘da yediğinizi bir düşünün. Haftalar sonra bu yemeğin tadı güzel gelmemeye başlayacak ve size daha lezzetli gelebilecek yemeklere yöneleceksinizdir. Kaslarınız da tam bu noktada sizinle aynı şeyi düşünüyor. Nasıl mı?

Spor salonlarında gerçekleştirilen antrenmanlarda yapılan başlıca hatalardan biri de haftalarca aynı programla çalışmaktır. Özellikle vücut geliştiricilerin dikkat etmesi gereken bu husus vücut gelişimini ciddi düzeyde etkilemektedir. Eğer haftalar boyu programınızda hiçbir değişiklik yapmazsanız, kaslarınız için bu uyarılar birer rutin haline gelir ve bu uyarılara tepki vermemeye başlar. Bu da kas gelişiminizin neredeyse tamamen durmasına sebep olur. Bunu yalnızca kaldırdığınız ağırlık miktarını değiştirmek olarak düşünmeyin. Tabii ki bu değişimin bir parçası olacaktır fakat tek başına asla yeterli değildir.

Birçok spor salonunda hazırlanan programlar 4 veya 8 haftalıktır. Bu durum kas gelişimi için idealdir; fakat aynı programla 8 haftanın ötesine gitmek gelişimin önüne geçecektir. Bu programları yine aynı amaca yönelik farklı hareketler kullanarak değiştirebilirsiniz. Bu 4 haftada bir olmalıdır ve yalnızca hareketler değiştirilmemelidir. Bunun yanında set ve tekrar sayılarının ve dinlenme sürelerinin de değişimi eklenmelidir.  Bir tavsiye olarak büyüme antrenmanlarında 2 haftada bir ağırlık artırımına gitmek kaslarınız için yararlı olacaktır. Ayrıca bu monotonluktan kurtulmak için playlistinizde de değişiklikler yapabilirsiniz.