İnanması zor ama reklamcılar “aftershave” kelimesini ortaya atmadan önce, kokuların cinsiyeti yoktu. Erkekler, çiçeksi kokuları sürmekten hiç rahatsız olmuyorlardı -ki gül ve lavanta esanslı kolonyaları geçmişine bağlı berberlerde hâlen bulmanız mümkün- ta ki şu pazarlama hilelerine kadar. Eğer kokusunu sevdiğiniz bir parfüm varsa ve teninize değmesinden hoşnut oluyorsanız, neden erkeklere özel diye satılan ve birbirine benzeyen kokular arasında seçim yapmak zorunda olasınız ki? Aşağıda, erkeklerin de gözdesi olan güzel bir parfüm listesi var, buyrun.

Burberry For Women Eau de Parfum

Kimileri bu parfümün kadınların tekeline yanlışlıkla geçtiği konusunda hemfikir. Yoğun ve vanilyanın ağır bastığı bu parfüme bir şans verin ve yepyeni bir beyaz t-shirtle tam bir uyum yakalayın.

Guerlain Jicky

Sean Connery ile bütünleşmiş olan bu efsanevi koku, 1889’da modern çağın izlenimlerini taşıyan ilk parfümdü. Hem çiçeksi hem de hayvansı notalara sahip olan Guerlain Jicky, ilk önce erkekler arasında popülerleşmiş daha sonra hakiki bir kadın parfümüne dönüşmüştür.

Reiss Grey Flower

Geçtiğimiz yıl hem erkeklere hem de kadınlara uygun oluşuyla lanse edilen parfüm; sığla, paçuli, amber ve sekoya esanslarından oluşan keskin bir kokuya sahip. Dışarı çıkarken sürülebilecek bir kokudan çok, tutkulu bir geceye yakışacak cinsten.

Lust – Gorilla

Afrodizyak etkisi olduğu için neredeyse her kadın parfümünde kullanılan yasemin, bu parfümde de etkisini gösteriyor. Sıcak yaz geceleri için ideal olan Lust, bal notalarıyla birleşince sizi baştan çıkarıcı ve karşı konulmaz yapıyor.

Balmain Vent Vert

Balmain Vent Vert, ilkbaharı şişesinin içinde saklıyor. 1947’de ilk piyasaya sürüldüğünde fresh kokusuyla çok dikkat çekti, içerdiği buhur ve rezene esanslarıyla da tam bir efsane haline geldi. Yıllar içinde ufak değişimlere uğrayan parfüm bugün, biraz daha odunsu ve yaz günlerinde tercih edilebilir kıvamda.

Une Rose – Frederic Malle

Gül kokusu, kadınsı imaja sahip olduğu için erkekler tarafından sevilmiyor. Ancak durum Orta Doğu’da hiç de böyle değil. Gül, bu gölgede erkeklerin de favorisi. Çünkü kaliteli bir gül yağıyla biraz baharatlı ve odunsu kokular karıştığında ortaya çarpıcı bir koku çıkıyor, tıpkı bu parfümde olduğu gibi. Une Rose, içerisinde papatya ve paçuli esansları, Vetiver (Etro tarafından üretilmiş, tanınan bir kokudur) ve Casteroum (bir tür kunduz kokusu) barındırıyor. Bu da erkek teninde gizemli ve baştan çıkarıcı duruyor.

Tubéreuse Criminelle – Serge Lutens

Parfümün içindeki sümbülteber, kokuyu biraz müstehcenleştiriyor olabilir fakat teninizde sıcak, dumanlı ve mistik bir iz bırakıyor. Kokudaki bu seksapalite, parfümü her iki cins içinde ideal hale getiriyor.

Jo Loves A Shot Of Thai Lime Over Mango

Kesinlikle meyve bahçesine düşmüşçesine bir koku! Egzotik esanslara sahip parfüm, kendini size en az kadınlara olduğu kadar sevdirecek. Bu tatlı ve keskin kokuyu, özel bir yaz akşamı için saklayın.