Düğün Konsepti Fikirleri: Kır Düğünü

Henüz düğün sezonu açılmadı ama; eğer düğünü yapacak kişi sizseniz hazırlıkların çok önceden başlaması gerekiyor. Yüzükler takılıp düğün planlama evresine gelindiyse, damat adaylarının çok işine yarayacak bir yazı dizisi hazırladık. Düğün konsepti fikirleri yazı dizisinin ilk konusu Kır Düğünü;

Yer Seçimi

Düğünün genel anlamdaki kalitesini belirleyen en önemli unsur hiç şüphesiz düğünün yapılacağı yer. Düğün için yer seçiminde kır düğününden bahsedeceğimiz için ya bir düğün salonunun bahçesi ya da buna özel olarak ayrılmış bir alan kiralamamız gerekiyor. Eğer harcamanın bir sınırı yoksa İstanbul’daki saray bahçeleri de değerlendirilebilir.

Kır düğünü konseptini mutlaka şehirden uzak bir yerde yapmanız da gerekmiyor. Şehrin içinde bu konsepte uygun olarak tasarlanmış bahçeler de mevcut. İstanbul için bir kaç öneriyi buraya bırakıyoruz;

Mihrabat Korusu, Kanlıca

Mihrabat Korusu Kır Düğünü

Mihrabat Korusu, boğaz manzaralı bahçesiyle harika bir kır düğünü konseptli düğün yapmanıza olanak sağlıyor. 1000 kişiye kadar artırılabilen kapasitesiyle kalabalık davetlere de uygun. 750 araçlık otoparkı bulunan alanı kiralama bedeli kişi başı 150-200 TL olarak hesaplanıyor.

Detaylı bilgi için; mihrabatkorusu.com

Mio Gardino, Beykoz

Mia Giardino Kır Düğünü

Kır düğünü konseptinin hakkını verecek şık bir mekan Mio Gardino. Yemekli olan davetler için maksimum 750 kişi sınırı bulunan mekan yemyeşil ağaçlar arasında kendinizi ve davetlilerinizi şehirden tamamen izole ediyor. Ayrıca orman manzarası bulunan mekanda sınırlı bir otopark alanı var. (Yaklaşık 250 araç kapasiteli.) Mio Gardino’nun 2019 yılı itibariyla kişi başı ücretlendirmesi 150-200 TL arasında değişiyor.

Detaylı bilgi için; miogiardino.com

Villa Polonez, Beykoz

Villa Polonez Kır Düğünü

Burası görece daha az kişinin katıldığı davetlere çok daha uygun bir mekan. Beykoz’da bulunan Villa Polonez Kır Düğünü konseptini tercih edebileceğiniz oldukça şık bir yer. Yemekli olarak 300-400 kişi kapasitesi olan Villa Polonez’in 150-200 araçlık bir otoparkı da bulunuyor. Alan ormanın içinde olduğundan hava fişek gibi yanıcı malzemeler kullanılamıyor. Minimum yemekli fiyatı kişi başı olarak 150 ila 200 TL arasında değişiyor.

Detaylı bilgi için; villapolonez.com

Riva’s Club, Sırapınar

Riva's Club Sırpınar Düğün

Önerilerimiz arasında en yüksek kapasiteye ve geniş imkanlara sahip mekan Riva’s Club. Çekmeköy yakınlarındali Sırapınar’da bulunan mekan 3000 kişiye kadar davetliyi ağırlayabileceğini belirtiyor. Geniş bir alan üzerine kurulu bu alan kalabalık kır düğünleri için çok uygun. Tek eksisi bu mekanın otopark kapasitesi hayli düşük. (Yaklaşık 250 araç.) Bu mekanın da kişi başı ücreti minimum 150-200 TL arasında değişiyor.

Detaylı bilgi için: rivaclub.net

Bu mekanlar dikkatimizi çeken yüzlerce mekandan sadece dördü. Kır düğünü konsepti son yılların yükselen trendi olduğu için buna uygun çok sayıda mekan bulabilirsiniz. Özellikle düşündüğünüz mekanda daha önce mekanda düğün yapmış tanıdıklarınız varsa mutlaka onlardan geri dönüş alın. Dışardan çok güzel gözüken düğünlerin arka tarafı hiç de tahmin ettiğiniz gibi olmayabilir.

Düğün Organizasyonu

Eğer mekana az çok karar verdiyseniz hatta kesin olarak belirlediyseniz sıra geldi organizasyona. Organizasyon şirketleri genelde sizi sürekli yanıltmaya ve fahiş fiyatlarla kötü hizmet vermeye çalışacaktır. Bu yüzden bu adımda çok dikkatli olmalısınız. İşini obsesyon seviyesinde dikkatli yapan şirketler sizi asla üzmeyecektir. (Tabi fiyat politikası nasıl olur bilemeyiz.) Eğer düğününüzün kusursuz olmasını ve onlarca saçmalıkla uğraşmamak istyorsanız iyi referanslara sahip bir organizatörle çalışmanız şart. Eğer kafanıza göre ilk önüne geleni seçerseniz kumar oynamış olursunuz.

Yukarıda da dediğimiz gibi organizasyon şirketleri genelde kolaya kaçmaya ve ellerindeki malzemeleri size satış fiyatına yakın bir bedelle kiralamaya kalkacatır. Bu noktada düğününüzü güzelleştirecek detayları ona göstererek taleplerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Kır düğünü için fikirlerimiz ve araştırmalarımızın sonuçlarını aşağıya bırakıyoruz;

 

Davetiye

Yaklaşık 1 dakika bakılan ama yapımına saatler ve bir sürü para harcanan davetiye maalesef ki çok önemli. Düğününüzün konseptini önceden davetlilere göstermesi açısından kritik olan davetiye aslında aynı zamanda bir gösteriş aracı. Eğer gösterişli bir davet verecekseniz davetiyeniz de buna uygun olmalı. Eğer sade bir kır düğünü konseptiniz varsa davetiyeniz de sade ve doğayı çağrıştıran imgelerle süslenmiş olabilir. Kır düğünü konseptine uygun olabileceğini düşündüğümüz örnekler;

 

Düğün Fotoğrafı & Düğün Fotoğrafçısı

Bir düğünden geri kalanları çok güzel ya da çok kötü şekilde görebilirsiniz. (Belki de hiç göremeyebilirsiniz.) İşini profesyonel olarak yapan ve “düğün fotoğrafçılığı” üzerine uzmanlaşmış kişileri tercih etmeniz çok ama çok önemli. Düğün çok dinamik bir yapı olduğu için bu akışa alışmış ve hazırlıklı bir ekibin düğününüzü kayda alması gerek. Çok iyi fotoğraflar çeken ama daha önce düğün fotoğrafı çekmemiş kişiler bu işi eline yüzüne bulaştırabilir.

Düğün fotoğrafçısını seçme konusunda önceki işlerini incelemeniz ve referanslarına bakmanız çok önemli. Mümkünse bir tanıdık vasıtasıyla da referans almaya çalışın. Önerilen bir fotoğrafçıyla anlaşsanız bile onu da siz yönlendirmeniz gerekiyor. Sizi doğru ifade eden ve beğeneceğiniz fotoğraflarınızın olması için önceden konuşma yapmanız ve istediğiniz şeyin ne olduğunu örnek fotoğraflarla anlatmanız işe yarayacaktır.

Düğün Arabası

Düğün Arabası Fikirleri

Bu adımı da kesinlikle sizin düşünmeniz gerek. Düğünden çok önce bu konuyu netleştirmek kötü bir sürprizle karşılaşmanızın önüne geçecektir. Bazı arkadaşlarınızın vaadleriyle ilerlemek hayal kırıklığı yaratabilir. Bir tanıdığının aracını getireceğini, ya da o işi “halledeceğini” vaadeden arkadaşlarınız düğün günü üç maymunu oynayabilir. Bu sebeple kendi işinizi kendiniz görün. Düğün süslemelerinize uygun bir süsleme yapmanız gerektiğini de hatırlatalım. Eğer kır düğünü düğünü düşünüyorsanız daha sadece ve klasik modelleri tercih edebilirsiniz.