Kısa süre önce Ford modellerinden Fiesta ve Mondeo’ya uygulanan değişim Focus’a da yansıdı. Yeni Ford Focus makyajlı haliyle 2015 yılında karşımıza çıkacak.

Aracın dış görünüşü ilk olarak Aston Martin’i andıran ön ızgarasıyla dikkat çekiyor. Daha alçak bir seviyeye indirilen kaporta ile birlikte kaputta güçlü bir görüntüyle karşılaşıyoruz. Otomobil yan hatlarında bir kaç ufak dokunuş haricinde genel hatlarını korurken, arka bölümünde küçültülen stop lambaları, yeni tamponlar ve bagaj kapağı ile daha modern çizgiler bulunuyor.

Focus’un iç mekanı uygulanan makyaj operasyonu sonucunda artık daha modern görünüyor. Üç kollu daha zarif direksiyon, tuş karmaşasından kurtulmuş dokunmatik multimedya entegre edilmiş orta konsol, eskisinden daha alçak konumlandırılan vites kolu ve daha geride konumlandırılan mekanik el freni öncelikle dikkat çeken detaylardan bazıları.

Ford Focus 2015

Yeni Focus’un motorları da  önemli bir iyileştirmelere tabi tutulmuş. 2015 Ford Focus’da değişik motor seçenekleri bulunuyor. 1.5 EcoBoost turbo motorları 150 ve 180 beygir gücünde olmak üzere ikiye, ayrıca 1.5 TDCİ dizel motorlar ise yine 95 ve 120 beygir güce sahip olup ikiye ayrıldı. Ayrıca 1.0 EcoBoost(100 ve 125bg) ve 1.6 benzinli (85, 105 ve 125 bg) gibi diğer tanıdık motor seçenekleri de yine aracın opsiyonları arasında. Dizel motorlar yüzde 19, benzinli motorlar ise yüzde 17 oranlarında daha az yakıt tüketimi sunuyor.

Motor seçeneklerine bağlı olmak üzere yeni Focus, 5 ve 6 ileri düz, 6 ileri ve 6 ileri PowerShift otomatik şanzıman seçenekleriyle satışa sunulacak.

Her dönem büyük beğeni toplayan direksiyon ve sürüş dinamikleri daha da geliştirilen Focus, bu konuda artık daha iddialı. Otomobilde aynı zamanda Dikey Park Etme teknolojisi, çapraz trafik uyarı sistemi, park yerinden çıkış asistanı, daha da geliştirilen Aktif Şehiriçi Güvenlik sistemleri, Adaptif Hız Kontrol sistemleri gibi teknolojik donanımlarda bulunuyor.

Ford Focus 2015