Rawsters Coffee Istanbul | Üçüncü Dalga Kahveci

Rawsters Istanbul 3rd Wave Coffee Shop rawsters coffee Rawsters Coffee Istanbul | Üçüncü Dalga Kahveci yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Rawsters Coffee & Supply Co.

Son 10 yılda korkunç bir 3. Dalga kahve dükkanı enflasyonu ile karşılaştık. Son zamanlarda bu tansiyon biraz düşmüş durumda. Bu işe bir heves ile girenler, işin niteliğine önem vermeyenler yavaş yavaş piyasadan çekilmeye başladılar. Ancak bu dalga hem dünyada hem de Türkiye’ de kahve kültürünün gelişimine büyük katkı sağladı. Özellikle ülkemizde önceleri kahve denince Türk Kahvesi ve çözünebilir kahve akıllara gelirken şimdilerde ünlü ve büyük kahve zincirlerinin çekirdekleri niteliksiz bulunmaya başlandı. Bugün bu 3.dalga kahveci akımının bir oyuncusundan, Rawsters Coffee‘den bahsedeceğiz.

Maslak 42 alışveriş merkezi içerisinde yer alan Rawsters da işini ciddiye alan kahvecilerden biri. Espresso bazlı kahveler ve filtre kahve dışında chemex, aeropress ve kalita wave demleme yöntemleri ile sundukları kahveler mevcut. Maslak civarında haftasonu dahi kalabalık olan ender mekanlardan birisi.

Rawsters Coffee Co. rawsters coffee Rawsters Coffee Istanbul | Üçüncü Dalga Kahveci yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

Denediğim cortado, güney Amerika menşeili ve gövdeli çekirdeklerden (Guetemala) yapılmıştı. Şahsen kahvenin biraz fazla kavrulduğunu düşünüyorum. Bu da çekirdekten alacağımız farklı tatları azaltıyor. Aslında büyük kahve zincirlerinin tadlarını standardize etmek için kullandıkları bir yöntem olan fazla kavurmaya burada da denk geldim. Fakat tekrar ziyaret etmeyi planlıyorum. Çalışanların ilgisi mekanın sade ve işlevsel tasarımının yanında sessizliği burayı çekici bir hale getiriyor.

Rawsters Maslak 42 rawsters coffee Rawsters Coffee Istanbul | Üçüncü Dalga Kahveci yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7

İçeride pek çok yerde Kafeingo paketlerinin olması ve mekanın kavurma bölümündeki hareketlilik burasının sadece kahve dükkanı olarak çalışmadığını gösteriyor. Kafeingo, internet üzerinden kahve çekirdeği sipraişi verebildiğiniz, siparişiniz istediğiniz demleme yöntemine göre çeken ve single origin ya da blend olmak üzere değişik seçenekler sunan bir kahveci. Rawsters Coffee aynı zamanda Kafeingo’ unun da siparişlerini hazırlayan bir mekan. Bu sebeple eğer Kafeingo’ dan almak istediğiniz ancak tadından çok da emin olmadığınız çekirdekleri filtre ya da chemex olarak deneyebilirsiniz. Bu çok yaptıkları bir şey değil sanırım. Ancak rica üzerine bir güzellik yapıyorlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir