Cortado Nedir? Cortado Tarifi

Merhaba! Bir kaç gün önce İstanbul’da bulabileceğiniz nitelikli kahve adreslerini listelemiştik. O yazıda bahsettiğimiz ve şahsen oldukça sevdiğim bir kahve olan Cortado’dan bahsedeceğim. Gelin önce Cortado Nedir bunu öğrenelim daha sonra da evde nasıl hazırlayabileceğinize yani Cortado tarifine göz atalım;

 

Cortado Nedir?

Cortado Nedir?

Cortado espresso bazlı olarak hazırlanan bir içecektir. Kahve tadını baskın olarak almak isteyenler için en doğru seçeneklerden biridir. Double shot espresso üzerine aynı ölçekte sıcak süt eklenerek hazırlanır. Bazı bölge ve cafelerde bu ölçek miktarında köpüklü süt de konulabilir. Bu şekilde süt miktarı daha da aşağıya çekilmiş olur. Porsiyonu cafe latte, cappucino gibi diğer sütlü seçeneklere göre oldukça küçüktür, cortado tarifinde bundan bahsedeceğiz.

Sade kahve kadar sert bir başlangıç yapmak yerine daha yumuşak içimli bir kahve arayanlar mutlaka denemeli. Ayrıca sütle de midesini şişirmek istemeyen ve/veya sütü tükkettikten sonra rahatsızlık çeken kişiler için de sütlü kahve arzusunu karşılayabileceğini düşünüyorum.

Üçüncü dalga kahve dükkanlarıyla birlikte ülkemizde de görmeye başladığımız Cortado, İspanya menşeyli bir içecek ve ismi de bu coğrafyadan geliyor.

 

Cortado Nasıl Hazırlanır? | Cortado Tarifi

Cortado Tarifine başlarken öncelikle double shot espressoyu hazırlamamız gerekiyor. Her shot için yaklaşık 7gr. ince çekilmiş kahve kullanmanızı öneririz. Unutmayın, Cortado porsiyonu küçük bir içecek olduğundan su bardağı büyüklüğünde bir bardak veya küçük bir kupa ile servis yapacağız. Espressoları hazırladığımız bardağa, süt ısıtıcısıyla ısıttığımız sütümüzü (isterseniz espresso için kullandığınız shotları kullanabilirsiniz) yine 2 shot miktarında ekliyoruz. Eğer bu süt sizin için hala fazla ise 1 shot süt ve 1 shot hacminde süt köpüğü ekleyerek de hazırlayabilirsiniz. İşte bu kadar basit!

Cortado Tarifi

 

Cortadonuz servise hazır, afiyet olsun!