İspanyol Sokak Yemekleri

İtalyan sokak yemeklerinden sonra sıra İspanyol sokak yemeklerinde! Geleneksel bir çok lezzeti sıraladığımız bu listede İspanya sokak kültürünü kendi yeme-içme kültürümüzle karşılaştırmayı denedik. İştahımızı kabartan yemekler karşınızda;

 

Bocadillo

Bocadillo

Dışarıdan (İspanya dışından) bakıldığında sandviçten herhangi bir farkı olmayan ancak İspanyollarca oldukça farklı olduğu iddia edilen sokak lezzeti. İspanya’ da genel olarak öğle yemeklerini geçiştirmek için tercih ettikleri bir sandviç. Baget ekmeğine bir takım şarküteri ürünleri ve tercihe göre patates ve değişik soslarla servis edilir. Tapas barlarda ve cafeler de genelde bira ve kahve ile tüketilir.

 

Patatas Bravas

Patatas Bravas

Türkiye’ de elma dilim patates kızartmasına oldukça benzeyen ancak ek olarak üzerine bir takım farklı soslar ile servis edilen, bir tapas barının vazgeçilmezidir. Fiyatının oldukça uygun olması sebebi ile herkes tarafından tercih edilen İspanyol sokak yemeklerindendir.

 

Churros

Churros

Dünyaca ünlü olan ve artık ülkemizde de görmeye başladığımız churros, İspanya kaynaklı bir tatlıdır. Çikolata sosu, nutella ve/veya pudra şeker ile servis edilir.

 

Jamon Iberico

Jamon Iberico

Bir çeşit domuz jambonu (ham) dur. Eğer domuz eti ile bir probleminiz yok ise sadece İberiya Yarımadasında yaşayan Kara İber Domuzu’ ndan yapılmaktadır. Şarküteri tabaklarında servis edildiği gibi Bocadillo içerisinde de tercih edilebilir.

 

Paella

Paella

En ünlü İspanyol yemeklerinden biridir. Ülkemizde de bulunabilen Paella’ ın anavatanı ise İspanya’ nın Valencia kentidir. İspanya’ da genel olarak öğle yemeğinde tercih edilir. Yaygın olarak deniz ürünleri ile yapılan bu pilav aynı zamanda tavuk eti veya tavşan eti ile de yapılabilir.

 

Pinchitos

Pinchitos

Tavuk şiş kebaba oldukça benzeyen ancak farklı baharatlar kullanılması sebebi ile lezzeti ayrılan bir sokak yemeğidir. Tavukla olduğu gibi domuz ve kuzu eti ile de yapılmaktadır. Karabiber, kekik ve paprika haricinde baskın bir köri tadı alınır. İspanyol sokak yemekleri arasında çok beğenilen ve sık tercih edilen bir yiyecektir.

 

Chorizo

Chorizo

İspanyol sucuğunun genel adıdır. Genelde çiğ yenmesi makbuldür. İçerisinde  kırmız biber yoğun olarak bulunmaktadır. Bu sebep ile pişirildiğinde rengi fazlaca değişmektedir. Bu sucuğun en ünlüsünün adı ise Chorizo Iberico’ dur. Kırmız şarap ve bira ile sıkça tüketilir.

 

Tortila Espanola

Tortila Espanola

Bir diğer adı İspanyol omletidir. Patates ve yumurta ile yapılır  ancak kıvam olarak katı olan ve daha çok keke benzeyen bir atıştırmalıktır. İçine patates dışında jambon da eklenebilir. Tok tutan bir seçene olduğundan sık tercih edilen bir sokak lezzetidir.

 

Empanada

Empanada

İspanya’ nın Galiçya bölgesinde doğmuştur ancak günümüzde en çok Meksika ve Güney Amerika’ da tüketilmektedir. İçerisine tercihe göre peynir, patates, kıyma, sebze ve bazen de meyve doldurulmuş fırınlanmış lezzettli bir hamurdur. Neredeyse tüm İspanyol restoranlarında bulunabilir ve İspanyol sokak yemekleri arasında önemli bir yere sahiptir.