Kalabalık grupların ve ofis ortamlarının vazgeçilmezi filtre kahve, her geçen gün popülerliğini artırıyor. Küçük ofislerde de artık granül kahvelerin yerini filtre kahvelerin aldığını görüyoruz. Evde kahve yapmak için en makul alternatiflerinden biri olan filtre kahve nasıl yapılır kısaca inceleyelim ve kağıt filtre ile kahve yapmak nasıl bir sonuç doğrur gelin öğrenelim;

Adı üstünde kahve ve suyu bir filtreden geçirerek elde ettiğimiz içeceğe filtre kahve diyoruz. Filtre kahvenin iki farklı demleme şekli mevcut, bunlar kağıt filtre ve bez filtre şeklinde. Biz bugün kullanımı daha yaygın olan kağıt filtre ile kahve yapmak üzerine konuşacağız. Her iki şekilde de kahvenin telvesi filtrede kalıp suyu farklı bir hazneye aktardığından çok temiz ve uygulaması kolay yöntemlerdir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Öncelikle otomatik bir filtre kahve makineniz olmasına gerek yok. Filtre kahveyi çok basit bir yöntemle evinizde de yapabilirsiniz. Filtre kahve makinesi olanlar zaten belirtilen hazneye önce filtre kağıdını, sonra çekilmiş kahveyi koyduktan sonra bir tuşa basarak kahvenin demlenmesini sağlayabiliyorlar fakat; makine olmadan da filtre kahve içmeniz mümkün!

Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Artık ülkemizde de satılmaya başlanan Chemex, V60 gibi demleme ekipmanları kullanabileceğiniz gibi kağıt filtreyi tutturabileceğiniz herhangi bir düzenek de iş görecektir. (örn. kavanoz) Burada ilk anahtar nokta kahvenin çekilme şekli. Orta kalınlıkta çekilmiş bir kahveniz olması gerekiyor. Marketlerde öğütülüp vakumlanmış kahveler bulabilmeniz mümkün, bir çoğunun tadı hiç de fena değil. Eğer kahve tamamsa demleme ekipmanımızı alalım (dediğimiz gibi bu chemex veya bir kavanoz bile olabilir) ve kahve hazırlamaya başlayalım;

Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Kağıt Filtre ile Kahve Yapmak

  1. İlk olarak filtre kağıdımızı düzeneğimize yerleştirelim ve sıcak su ile kahveyi henüz koymadan iyice ıslatalım. Bu kağıdın geçirgenliğini artıracak, kahvenin daha kolay suyla buluşmasını sağlayacak ve sıcak su sayesinde kahvenin birikeceği hazneyi de ısıtacaktır. (Eğer ısıtmazsanız kahveniz hızla soğumaya başlayabilir.)
  2. Eğer miktarlar konusunda hassassanız bu demleme yönteminde de hassas tartı kullanabilirsiniz. Burada dara tartımı yapıp sıfırlama yapabilir ve başlangıç için yaklaşık 60 gr. kahve için 1 litre su kullanabilirsiniz. (Damak tadınıza ve kahvenin tadına göre bu oranı değiştirmeniz mümkün.)Filtre Kahve Nasıl Yapılır
  3. 90-94 derece sıcaklıktaki suyu daireler çizerek ve yavaş şekilde kahvenin üzerine dökmeye başlayın. Kahvenin tamamını üst kısmını tamamen ıslattıktan sonra bir 30 saniye kadar bekleyin. Unutmayın bu suyu mümkün olduğunca yavaş şekilde dökün. (Bu sıcaklık derecesini nasıl ayarlarım diye düşünüyorsanız su tamamen kaynadıktan sonra 30-40 saniye bekleyin. Ortam sıcaklığına göre hızla düşecektir.)
  4. Kalan suyu yavaş şekilde ve aralıklarla dökmeye devam edin. Kağıt filtre tamamen suyla dolduğunda ara vermeniz gerekiyor. Bu döngüyü tekrarlayarak suyun tamamını daireler çizerek filtre kağıdından geçirin. (Bu işlemi 3-4 dakikada tamamlamanız önerilir.)

Kağıt Filtrenin Farkı Nedir?

Kağıt filtrede kahvenin içinde bulunan yağlar beze göre daha fazla filtre edilir. Bu tad olarak farklılaşmayı da beraberinde getirir. Ayrıca kağıt filtrenin kendine has bir tadı da olur. Bu kağıt tadını saman kağıdı renginde olan filtre kağıtlarında daha çok görürürüz. Eğer bunu en aza indirmek isterseniz beyaz renkli olanları tercih edin.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Kağıt filtrenin bir diğer kullanım amacı da kolay temizlenmesidir. Demleme sonrası telveyi kağıtla birlikte çöpe atabilirsiniz fakat; bu bez filtrede mümkün değildir. (Eğer çok zengin biri değilseniz.)

Kağıt filtre ile kahve yapmak işte bu kadar kolay! Artık filtre kahve nasıl yapılır diye düşünmenize gerek yok. Eğer kalabalık arkadaş gruplarını evinizde ağırlamak isterseniz filtre kahve, moka pot gibi çok mantıklı bir seçenek olacaktır. 5-6 kişiye bile espresso bazlı içecekler hazırlamak çok uzun bir zaman alabilir! Hem misafirlerinizi üzmemek hem de yorulmamak için filtre kahve tercih edilebilir.