Günümüzde hızla yaygınlaşan protein tozlarını mutlaka görmüşsünüzdür. Hatta etrafınızda bu tozları kullanan arkadaşlarınız  olma ihtimali yüksek. Onlardan da duyabileceğiniz gibi bu tozlar için zararlı olabileceği endişesi vardır. Şunu bilmeliyiz ki; protein tozları bir ilaç değil, harici besin takviyeleridir. Eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız, uzun süre kullanılması halinde vücudu hasara uğratacak bilimsel dayanakları olan ciddi yan etkileri de bulunmamaktadır. Yine de her şeyin miktar olarak fazlasının zararlı olabileceğini hatırlatarak yazımıza başlayalım. Öncelikle;

Protein nedir?

Proteinler amino asitlerin birleşerek oluşturdukları karmaşık yapılı organik moleküllerdir. Proteinin kelime anlamı “en önemli” manasına gelir. Kasların inşasında rol oynayan bu moleküller herhangi bir sporla uğraşan her sporcunun olmazsa olmazıdır. Yapılarında karbon, hidrojen, oksijen, azot ve kükürt bulundururlar. Vücutta yaraların iyileşmesinde, büyüme ve gelişmede, vücudu enfeksiyonlara karşı korumada ve çeşitli maddelerin sindirim ve sentezinde rol alırlar.

Protein Tozu vs. Doğal Protein!

Bu başlığı hemen hepimiz duymuşuzdur. Size birçok yerde protein tozu kullanmanız yerine, onun sağlayacağı proteini et ve yumurtadan almanız söylenir. Evet, bu yanlış bir yorum değildir fakat pratiklikten biraz uzaktır. Sanılanın aksine protein tozları da doğal yollarla üretilir. Whey Protein olarak adlandırılan proteinler peynir altı özsuyundan üretilmiş ve içerisinde çeşitli bileşenler (vitamin, creatine, glutamin) barındıran yüksek değerli proteinlerdir. Ayrıca toz formunda olmaları büyük bir avantajdır. Sıvı ile tüketilmeleri halinde katı besinlere oranla daha çabuk sindirilir ve bu sayede protein emilimi daha hızlı gerçekleşir. Şimdi her antrenman öncesinde ve sonrasında 200 gr. Et ve 6-7 adet yumurta pişirdiğinizi düşünün. Bu size ciddi bir zaman kaybı yaşatacaktır. Ayrıca bunları yedikten sonra, antrenmanınızı da en az 2 saat ertelemek zorunda kalacaksınız. Üstelik bu yiyeceklerin size yaşatacağı maddi kayıp da cabası. Protein tozları bu zaman ve para kayıplarının önüne geçmek için size bir fırsat sunar. Ve vücudunuzun ihtiyacı olan tüm proteini tek seferde karşılamış olur. Kim gününün yarısını mutfakta geçirmek ister ki?

Kimler Protein Tozu Kullanabilir?

Kronik rahatsızlıkları olmayan ve düzenli olarak spor yapan herkes protein tozu kullanabilir. Tabii ki kullanım zorunluluğu yoktur, fakat yeterli beslenememe durumunda bir besin takviyesi olarak kullanılabilir. Çünkü protein tozlarının amacı günlük besinlerden karşılayamadığınız proteini vücudunuza kazandırmaktır.

Özellikle büyüme çağında sporla ilgilenen çocukların günlük protein ihtiyacı daha fazla olacağından protein tozu kullanmaları önerilir. Vücut geliştirme sporu yapanlar ve yüksek efor gerektiren sporlarla ilgilenenlerde kas yıkımı yaşanmaması için besin takviyesi kullanmaları gerekmektedir. Ve sakatlık sürecindeki sporcular iyileşme sürecini kısaltmak için protein tozuna daha fazla ihtiyaç duyarlar.

Nasıl Kullanılır?

Protein tozu kullanımında amaca göre hareket etmeniz gerekmektedir. Genel bir kanı antrenmandan 45 dk. – 1 saat önce yağsız sütle ve antrenmandan hemen sonra suyla tüketmenizi önerir. Fakat yaptığınız spora ve hedeflerinize göre bu durum değişebilir. Örneğin vücut geliştirme sporcuları farklı şekillerde tüketim yaparlar. Antrenmandan sonra ve gece uyumadan önce, öğün aralarında, sabah uyandıklarında ve antrenmandan sonra birer ölçek gibi. Bu yüzden hedefiniz doğrultusunda antrenörünüzden yardım almanız daha sağlıklı olacaktır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Protein tozu alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Onları alırken besin değerlerini iyice incelemeniz gerekmektedir. Bu değerler her markada birbirinden farklı olacaktır. Bir ölçekte ortalama 24 gr. protein içeren ürünler önerilir. Tabii ki kullandığınız ürün bu değerden fazla protein içeriyor olabilir. Bu kötü değil aksine iyi bir durumdur. Önemli olan bu değerin altına düşmemektir. Bir diğer önemli husus izole whey protein olmasıdır. Farklı filtrasyon teknikleriyle üretilen bu tozlar daha fazla protein içerir ve içeriklerindeki laktozdan arındırılmış olurlar. Bu da kaslarınızın ihtiyaç duyduğu proteini en iyi şekilde karşılayacakları anlamına gelir.

Diğer dikkat edilmesi gereken husus, gereğinden fazla protein kullanılmasıdır. Protein ihtiyacınızı vücut ağırlığınıza göre belirlemeniz gerekmektedir. Bu oranlar birçok yerde karşınıza farklı bir şekilde çıkabilir bu yüzden bir uzmandan yardım almanız daha doğru olacaktır. Kullanılan fazla protein, karaciğer ve böbreklerde zorlanmaya ve onları yormanıza neden olacaktır. Ayrıca bu fazla protein vücutta yağ olarak depolanacak ve fazla kilolarınızı size geri kazandıracaktır.