Tıraş sonrası kızaran, kabaran ve yanan bir yüz her erkeğin korkulu rüyasıdır. Özellikle de hassas bir cilde sahip olanlar için. Bu hassasiyeti en aza indirmek sizin elinizde. Nasıl mı?

  • Günlük cilt bakımı: Günlük sakal tıraşı yüzünüzdeki ölü deriyi atmak ve cildinizin canlanmasını sağlamak için bir peeling özelliği gösterir. Cildinizin bir süre sonra bu peeling’e hassasiyet göstermemesi için günlük olarak yapılması gerekenler vardır. Cilt temizleyici losyon ve kremler, nemlendiriciler ve hava şartlarından olumsuz etkilenmenizi engelleyecek yüz kremleri sürekli olarak kullanılması gereken başlıca bakım ürünleridir. Bu şekilde cildinizin göstereceği hassasiyetin önüne geçmiş olursunuz.
  • Cildinize uygun olan tıraş ürünlerini seçin: Bu ürünleri seçmeye ilk olarak tıraş köpüğüyle başlayabilirsiniz. Bugün birçok tıraş köpüğünün içinde cilde zarar veren alkol, nane ve potasyum gibi maddeler bulunur. Ve yapısında bunları bulunduran bir ürün tabi ki doğallıktan uzaktır. Sizin ihtiyacınız daha doğal olan, hassas ciltler için üretilmiş kokusuz tıraş köpükleridir.

Bir sonraki adımı da tabii ki tıraş bıçağı izleyecektir. Tıraş bıçaklarının kalitesi ve hatta kullanış biçimleri bile yüzde oluşan tahrişlere sebeptir. Önemli olan tıraş bıçağındaki jilet sayısı değil tıraş bıçağının yüzde kayganlık oluşturup oluşturmadığıdır. Eğer bıçak cildinizde rahatça kaymıyor ise bu durum cildiniz için bir problem oluşturuyor demektir. Ve kullandığınız bıçağı hassasiyet oluşmaması için haftada bir değiştirmeniz gerekmektedir.

  • After shave eşit değildir parfüm: Tıraşın hemen ardından yüzümüzü beslemesi ve cildimizde daha iyi bir koku sağlaması için çeşitli after shave ürünleri kullanırız. Hatta bu ürünleri birçoğumuz kokularına göre tercih ederiz. Fakat bilmeniz gerekir ki after shave parfüm yerine kullanılmaz. İçeriğinde daha iyi bir koku sağlaması için alkol ve parfüm bulunduğu doğrudur fakat bu bileşenler cildimize zarar verici özellik taşır. Onun yerine sizin ihtiyacınız olan doğal ve alkolsüz toniklerdir.