Diş Sağlığı için Ne Yapmalıyız? Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Hem sağlığımız hem de diğer insanlarla ilişkilerimizi etkilediği için dişlerimize çok iyi bakmalıyız. Erkekler, kadınlara göre bu konuda ne yazık ki biraz daha sorumsuz davranabiliyor. Gelin diş sağlığı için ne yapmalıyız ve diş bakımı nasıl olmalı öğrenelim;

 

Diş Çürüklerinden Nasıl Korunuruz?

Halk arasında sabah diş fırçalanması gerektiği yönünde bir alışkanlık mevcut. Evet, sabah da dişlerimizi fırçalamamız gerek ama;  akşam yemeğinden sonra / yatmadan önce dişlerin fırçalanması çok daha önemli. Eğer akşam diş fırçalama alışkanlığımız yoksa bakteriler ile yiyecekleri uzun bir süre ağzımızda bırakmış oluyoruz. Bakteriler bu birikintilerden beslenerek asit oluşturuyor ve direkt olarak dişin minesine zarar veriyor. Bu oluşan asit de diş çürümesinin sebeblerinden en önemlisi. Diş sağlığımızı korumak için yatmadan önce mutlaka dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor.

Yatmadan süt içenler dikkat! Ben bir şey yemedim, sadece süt içtim o yüzden fırçalamama gerek yok diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Süt az önce bahsettiğimiz bakteri üremesine sebep olan bir gıda ve süt içtikten sonra da mutlaka dişlerin fırçalanması gerekiyor.

Diş çürüklerinden korunmak için ayrıca asiditesi yüksek meyveler konusunda da dikkatli olmamız gerekiyor. Meyve yedikten hemen sonra dişlerimizi fırçalamamalıyız. Bunun sebebi de oluşan yoğun asitten diş minesinin yumuşaması. Meyve yedikten 20-25 dakika sonra ağzımızdaki bu asit dengesi tükürüğümüz sayesinde sağlanıyor. Meyve yedikten sonra bu süreyi beklemek önemli.

 

Diş Macununu Islatmayın

Hepimizin yaptığı hatalardan biri de bu. Fırçaya macunu sürdükten sonra suyun altına tutarak fırçayı ve macunu ıslatıyoruz. Bu da macunun çabuk bir şekilde köpürmesine sebep oluyor. Burada köpürme aslında istenen bir şey değil. (en azından diş hekimlerine göre) Köpürmeyen diş macunu sizin dişlerinizi daha uzun süre fırçalamanıza olanak sağlıyor. Diş hekimleri minimum 2-3 dk diş fırçalamamızı öneriyorlar.

Diş sağlığı için yapılabilecek şeylerden biri de diş fırçalamaya ek olarak ağız gargarası ve diş ipi kullanmak. Eğer diş etlerinizde problemler yaşıyorsanız küçük diş arası fırçaları ve çok yumuşak diş fırçaları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Diş Sağlığı ve Diş Bakımı

Diş Çürükleri Nasıl Anlaşılır?

Yetişkinlerde diş çürüklerinin önceden tespiti pek mümkün olmuyor. Yüzeysel çürükler muayene sırasında gözükse de diş arasında bir çürük varsa tespit edilemiyor. Diş çürüklerini tespit etmek için panaromik röntgen denilen bir yöntem kullanılabiliyor. Bu yöntem tüm dişlerinizin göründüğü ve herkesin yaptırması gereken bir tahlil.

 

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusunun birden fazla sebebi olabilir. Bunların sebebi diş, mide, boğaz bölgesi, bağırsaklar ve yediğimiz gıdalar olabilmektedir. Büyük çürükler, iltihaplı dişler, çok fazla diş taşı, yarı gömülü 20’lik dişler ve bakımsız bir ağız olabilir. Ağız kokusunu gidermek için yediğiniz gıdalara dikkat etmeli, çürük dişleriniz için gerekli tedaviyi uygulamalı ve varsa diş taşlarınızı temizletmeniz gerekiyor. Ayrıca düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız ve ağzınızdaki mikrop üremesini en aza indirmeniz gerek.

Diş Sağlığı ve Diş Bakımı

Diş Beyazlatma Sağlıklı Mıdır?

Diş beyazlatmanın diş için bilinen bir zararlı etkisi yoktur. Genellikle kliniklerde yapılan tek seferlik beyazlatma işlemi sonucunda hızlı sonuçlar alınabilmektedir. Peki bu diş beyazlatma işleminden sonra diş bakımı nasıl olmalı? Bu süreçte dişlerde bir hassasiyet meydana geldiğinden 1-2 gün dişlerimize karşı nazik olmamız gerekiyor. Ayrıca bu süre boyunca renkli ve gıda boyası bulunan yiyeceklerden uzak durmak gerek. Diş hekimleri diş beyazlatma işlemini mutlaka bir hekimin yapması gerektiğini söylüyorlar. Diş sağlığına direkt olarak bir etkisi bulunmasa da diş beyazlatmak daha sağlıklı bir görünüme kavuşmamızı sağlayabilir.