Nerede Ne Giyilir? – Giyim Kodları

İş yerinde ya da davetlerde bir takım giyim kodlarına uymanız gerekir. Bu kodlar, çalışırken işin niteliğine, sektördeki genel kabullere, müşteri ile direkt olarak ilişki kurup kurmamaya ve bunun gibi konular ile ilgiliyken davetlerde de genel katılımcı profiline bağlıdır. Pek çok farklı giyim kodu skalası olsa da aşağıda sık karşılaşabileceğiniz ve resmi olandan günlük olana göre sıraladığımız 6 giyim kodunu (dress code) bulabilirsiniz.

 

Resmi – Formal – White Tie

Resmi Giyim Kodu - Formal White Tie Dress Code

Genel olarak gece davetleri için beyaz papyon, beyaz ata yaka (wingtip collar) gömlek, beyaz yelek, frak ve siyah, tokalı, ipek çorapların görülebileceği rugan ayakkabı kombinasyonundan oluşan giyim kodudur. Yüksek devlet görevlilerinin katıldıkları geleneksel davetlerde katılımcıların bu kod ile davete katılması beklenir. Ancak diğer giyim kodlarına göre oldukça abartılı olduğunu kabul edelim. Özellikle Avrupa dışındaki devlet davetlerinde yavaş yavaş bu giyim kodundan vazgeçilmektedir. Ancak hala dünyada yüksek sosyete üyelerinin katılımcısı olduğu davetlerde bu giyim kodu uygulanmaktadır.

Yarı Resmi – Semi Formal

Yarı Resmi Giyim Kodu - Semi Formal Dress Code

Siyah smokin, siyah papyon, beyaz ata yaka (wingtip collar) gömlek ve siyah rugan ayakkabı ile özetlenebilir. Ancak siyah takım elbise, siyah kravat, beyaz klasik yaka (spread collar) gömlek ve siyah klasik ayakkabılarla da esnetilebilen bir giyim kodudur. Davetlerde, düğünlerde ve kutlamalarda tercih edilir.

 

İş – Business

İş Giyim Kodu - Business Dress Code

Genel olarak koyu renk bir takım elbise (koyu lacivert, koyu gri ve koyu kahverengi), beyaz ata yaka dışında bir yakaya sahip gömlek ve spor olmayan deri ayakkabı kombinasyonundan oluşur. Genellikle devlet görevlileri, üst düzey yöneticiler, finans sektörü çalışanları ile direkt müşteri ile ilişkisi bulunan çalışanların giyim kodudur.

 

Günlük İş – Business Casual

Günlük İş Kıyafeti

Günlük iş kodunu diğer iş kodundan ayıran en önemli nokta ceket ve pantolonun farklı renklerde olmasıdır. Bunun yanında ceket kullanımı zorunlu değildir. İşin ya da ortamın resmiyetine göre kravat tercih edilebilir. Spor ayakkabı bu kod için uygun değildir. Ayrıca yine Jean, tshirt ve yakasız gömlekler bu koda uygun değildirler.

 

Uyumlu ve Günlük – Smart Casual

Uyumlu ve Günlük - Smart Casual Dress Code

Koyu renk bir jean ya da kanvas pantolon, blazer ceket, gömlek ya da polo yaka bir tshirt ve abartısız spor ayakkabıların kombinasyonudur. Renkli, yırtık, taşlanmış pantolonlar ve grafik tshirtler bu kod için uygun değildir. Günlük kod harici ancak çalışanlarına biraz özgürlük tanıyan iş yerleri genel olarak smart casual kodu tercih etmektedirler.

 

Günlük – Casual

 

Casual Giyim Kodu

Yukarıdaki tüm giyim kodları içinde en özgürlükçü olanı olsa da bir takım kısıtlamaları mevcuttur. Grafik tshirtler, hoodieler, abartılı spor/performans ayakkabıları, yırtık, aşırı bol ya da dar pantolonlar vs. gibi aşırılıklar haricinde davetlilerin ya da çalışanların kendilerini rahat hissedecekleri bir kombinasyon amaçlanmaktadır.