Sevgilinizle The Great Gatsby filminden çıktıktan sonra onun kat kat artan Di Caprio hayranlığını sanırım unutmadınız.. Bir de geçen gün yaptığı sporları anlata anlata bitiremeyen şu gıcık herif var o her yerde görüp de bir türlü yanaşmadığınız ayakkabılardan giyen.. Saati de harikaydı.. Tamam tamam.. “Nereden çıktı bu Preppy’ler!” diye söylenmeye başlamadan aşağıdaki yazıyı okuyun çünkü 4 adımda nasıl Preppy olunur, anlatıyoruz.

Canım beyaz
1950’lerin badminton kortlarında görülen stil, podyuma taşındı. Özelikle Bottega Venetta ve Hugo Boss defilelerinden aldığımız izlenime göre beyaz, bu sezonda Preppy’lerin vazgeçilmezi. Preppy stili, size fazla para harcatacak gibi gözüküyor olabilir ama endişeye gerek yok çünkü her sene gardrobunuzu yenilemek zorunda değilsiniz. Bir Preppy, geçmişe bağlıdır ve sevdiği kıyafetlerini eskise de giyer. Kaliteli kumaş seçmeniz yeterli olacaktır.

İşten çıkıp arkadaşlarınızla bir şeyler içip kafa dağıtmayı sevenlerdenseniz beyaz giydiğinizde çok dikkatli olun, eprimiş bir pantolonu giyebilirsiniz ama bira damlamış bir beyaz t-shirt sizi asla şık göstermez.

Canım Beyaz

Şort mu?
Beyazın alışık olduğumuz sportif havası şöyle dursun, bu yaz kumaş şortlarda pastel ve nötr renkleri görüyoruz. Bej, uçuk mavi, krem ve soluk pembeler gözde. Bu da demek oluyor ki, Preppy olmak için fazla cesur ve parlak parçalardan uzak durmalısınız. Hedeflenen güçlü tarz için solgun bir görüntü kilit nokta. Bunlar size çok renksiz geldiyse, ufak bir renkli aksesuarla enerji katın.

Son dokunuşlar
Preppy diğer tarzlara göre hep daha resmidir. Havalı ama bir üniversiteli gibi gözükmek istemiyorsanız kattığınız küçük detaylarla tarzınızı konuşturmalısınız. Bu yüzden t-shirt’ünüzü pantolonunuzun/şortunuzun içine sıkıştırın ve deri bir kemerle son noktayı koyun. Sabah evden çıkarken alacağınız bir blazer ceket, akşama kolaylıkla geçmenizi sağlayacaktır.

Son Dokunuşlar

Gerçek bir Preppy, ikinci el parçaları çok kullanır. Yani, vintage mağazalardan blazer ceket alışverişi yapabilirsiniz. Yok bu size göre değilse paraya biraz kıyın ve kaliteli ceketler alın. Bej ve nötr renkler zamansız oluşuyla tam yatırım yapmalık.

Unutmayın, şeytan daima ayrıntıda gizlidir. Ceket cebine illa ki bir mendil sıkıştırın. Bu, kravatın eksikliğini giderecektir. Güneş gözlüğünüz de mutlaka olsun.

Ya ayakkabı?
Neyse ki günlük ayakkabılar Prep’e de uyum sağlıyor. Dolabınızdaki sağlam ayakkabılarınıza bir kaç çift loafer ekleyin ve kahverengiler çoğunlukta olsun. Her ne kadar siyah ayakkabılara alışık olsanız da, yarattığınız solgun görüntüye ve pastel renklere kahverengi daha çok uyum sağlıyor. Çorapsız ayakkabı giyemeyenlerdenseniz, ince bir çift giyin ama çorapsız bir görüntü daha havalı.

Ayakkabılar

Işılay Işık

Stil ve Moda Editörü