Moka Pot Nasıl Kullanılır? Moka Pot ile Kahve Yapmak

Buhar basıncı ile espresso yapabildiğimiz Moka Pot, (Stove-top) aslında kaliteli kahveyi evde yapmanın en ekonomik yollarından biri. İhtiyacınız olan tek şey bir moka pot cezvesi ve bir ocak. Eğer bunları edindiyseniz gelin moka pot nasıl kullanılır öğrenelim;

 

Moka Pot ile Kahve YapmakMoka Pot Nasıl Çalışır?

Literatürde moka pot ile yapılan kahvenin espresso olarak kabulünden bahsedilir. Yine de dışarda binlerce euroluk espresso makinelerinde hazırlanan kahveler gibi sonuçlar beklemeyin; ama boyutuna ve maliyetine göre çok büyük iş başarıyor.

Buhar basıncı kullanarak kahveyi demlemeye yarayan Moka Pot, cezvede biriken yüksek ısı sayesinde kahveye farklı-yoğun bir lezzet de katmaktadır. Bazı kaynaklarda kahveyi orta kalınlıkta çekmeniz gerektiği yazıyor olabilir fakat; bunu espressodan bir tık daha kalın çekmenizi öneriyoruz. Hem şahsi deneyimlerimiz hem de farklı kaynaklarda espressoya yakın bir kalınlık öneriyor.

Moka potlar 3 ana bölümden oluşur. Alt demlik, filtre ve üst demlik. Bu üç parçayı birleştirerek cezveyi ocağın üzerine koyup dakikalar içerisinde harika kahveler hazırlayabiliyorsunuz.

 

Moka Pot Nasıl Kullanılır?

  1. Oda sıcaklığındaki suyu alt demliğe valfin(hava çıkışı yapılan delik) alt sınırına kadar doldurun.
  2. Konik şekildeki filtreye çektiğiniz kahveyi doldurun. Doldurduğunuz kahveyi bastırmayın, filtreyi sağa sola sallayarak tozun iyice yerleşmesini sağlayabilirsiniz. (Önerilen; 25 gr. kahveye 500 ML su)
  3. Filtreyi alt demliğin üzerine koyun ve üst demlikle cezveyi birleştirin.
  4. Birleştirdiğiniz ve döndürerek sıktığınız moka pot cezvesini ocağın üzerine koyun ve ateşi açın.
  5. Bir süre sonra suyun yavaşça ısındığını ve kaynamaya başladığını duyacaksınız. Bu noktada üst kapağı açın ve kahvenin üst demliğe çıkışını izleyin.
  6. Koyu renkli akan kahve bir süre sonra yerini açık renkli bir kahveye ve köpürmeye bırakacaktır. Köpürme başladığında ateşi kapatın ve cezveyi ocaktan alın.
  7. Köpürme hızlıca yavaşlayacaktır, köpürme bitme noktasına geldiğinde kahveyi bardaklara doldurabilirsiniz. (Eğer köpürme durmadıysa alt demliği musluğun altına getirip çok kısa bir süre soğutabilirsiniz.)

Moka Pot Nasıl Kullanılır?      Moka Pot Nasıl Kullanılır?

Bu demleme işlemi biter bitmez demliği açmaya veya temizlemeye kalkmayın. Cezvenin altında bulunan demliği musluk altında soğutup parçaları tekrardan ayırabilirsiniz.

Moka pot nasıl kullanılır artık bunun cevabını biliyoruz. Unutmayın, moka pot ile kahve yapmak biraz dikkat istiyor. Cezveyi ocağa koyup işinize bakmaya devam etmeyin. Çok fazla ocak üstünde kalan kahve çok acı bir tad alacak ve midenizi bozacak seviyeye gelecektir.