Havalar ısındıkça hararetimiz artıyor. Yaz meyveleri de tezgahlardaki yerini almışken şöyle ferah bir kokteyl tarifi daha paylaşmak istiyoruz sizlerle. Ferahlık deyince ilk aklımıza gelen şeylerden biri limonata, yaz meyvesi deyince de çilek!

Limon ve çileğin bir arada kullanıldığı harika bir kokteylimiz var: Strawberry Basil Lemonade

Malzemeleri de epey kolay;

Malzemeler

 

  • 1 Büyük Çilek
  • 3 Yaprak taze fesleğen
  • 3 cl Cin
  • 6 cl Limonata
  • Soda

 

Yapılışı

Önce çileği dilimliyoruz. Bardağın içine fesleğen yapraklarıyla atıyoruz. Burada muddle denen işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Barmenler bu tip şeyleri ezerek özlerinin dışarı çıkmasını belli aletlerle sağlıyorlar, biz de evdeki sarımsak ezmeye yarayan tokmak gibi bir mutfak aletiyle bunu yapabiliriz. Basitçe bu iki malzemeyi ezerek sularının iyice çıkmasını sağlıyoruz. Daha sonra içine buz ekleyip kenara alıyoruz.

İkinci safhada cin ve limonatayı çalkalamamız gerekecek. Bir shaker veya evdeki herhangi bir kavanozla yukarıda belirttiğimiz miktarlarda limonata ve cini bir miktar buzla iyice çalkalayın. Buzları isterseniz biraz kırıp ufalayabilirsiniz. Daha sonra çalkaladığımız karışımı bardağımıza döküyoruz. Son olarak bardağın kalan kısmını soda (maden suyu) ile doldurup çilek, limon ve taze fesleğen ile süsleyerek servis ediyoruz.

Bu kokteyl sunumu için kavanoz ve/veya kısa boylu bardaklar öneriyoruz.

Strawberry Basil Lemonade

Özellikle malzemelerini kolay temin edebileceğiniz ve sizi hazırlarken zorlamayacak kokteyller seçmeye gayret ediyoruz. Bu sayede misafilerinize pratik ve lezzetli tatlar sunabilirsiniz. Profesyonellik gerektiren kokteyller içinse bara gitmek en mantıklı karar olacaktır.