Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Hayatımız her geçen gün daha da hızlanıyor ve bu hayatımızın her alanına yansıyor. Öğünlerimizin git gide daha sıkışık zamanlara hapsolduğunu ve özellikle çalışırken bazen ayaküstü geçiştirildiğine çok kez şahit oluyoruz. Peki bu durum sizce ne kadar sağlıklı? Hızlı yemek yemenin zararları ve nasıl yavaş yemek yiyeceğinize dair bir kaç ipucu bu yazımızda;

İlk olarak hızlı yemek yemenin zararlarının en başında obezite riskinin artmasını gösterebiliriz. Çok hızlı yemek yediğimizde yemekleri daha az çiğneriz ve daha az tad alırız. Bu da beynimizin tokluk hissine ulaşmasını güçleştirir. Yemek yerken doyduğumuza beynimizi de ikna etmemiz gerekiyor, bunun için de yavşa yemek yememiz şart. Peki yemek yeme süremiz ne kadar olmalı?

Yemek Yeme Süresi

Yapılan araştırmalar beynin doyma bilincine kavuşmasının yaklaşık 20 dakika sürdünü gösteriyor. Yani 20 dakikadan kısa süren öğünlerde beynimiz doyduğunu ya da yeterli miktarda gıda aldığını algılayamıyor. Bu da bizi daha çok yemeye, yediğimiz halde doymamaya doğru götürüyor. Bunun sonucunda büyüyen midemiz daha çok yememizi zincirleme şekilde teşvik eder hale geliyor.

Aşırı kilo almanın dışında hızlı yemek yemenin sindirim sistemimize de zararları var. Yeterince çiğnenmeyen yiyeceklerin sindirilmesi zorlaşıyor ve sindirim sisteminde yavaşlamaya ve zorlanmaya neden oluyor. Bunun sonucunda reflü gibi rahatsızlıklar yaşama ihtimaliniz de artıyor. Eğer masadan ilk kalkan genelde siz oluyorsanız buna bir an önce son verin. Yemeğiniz geldiğinde masadakilerle sohbet ederek yeme sürenizi rahatlıkla uzatabilirsiniz. Aynı zamanda lokmalarınızı daha fazla çiğnemeyi de denemek kötü bir fikir olmayacaktır.

Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Neden Doymuyorum?

Aynı zamanda yemek yerken bir akıllı telefona ya da bilgisayara bakmak da bu algıyı kıran nedenlerden biridir. Beyniniz farklı bir yere odaklanmışken ne yediğini algılayamaz. Yemek yerken çok kısa aralar vererek beyninizin bu tüketimi algılamasına izin verin. Yediğiniz yemeği daha küçük parçalara ayırmaya çalışmak ve bu parçaları yavaşça yemek de bu konuda size yardımcı olacaktır. Hızlı yemek yemenin zararları hiç de küçümsenecek gibi değil. Bu sebeple yemek yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var.