Son zamanların en popüler beslenme konularından biri de hiç şüphesiz probiyotikler. Faydalı bakteri probiyotikler gerçekten söylendiği kadar faydalı mı? Yoksa bu da son yılların bir kandırmacası mı gelin yakından bakalım;

Probiyotik Besinler

Mide ve bağırsaklarımızın vücudumuz açısından önemi son bir kaç yılda anlaşılmış gibi gözüküyor. Özellikle bağrısak florasının hayati bir önem taşıdığını da sanırım birçoğumuz biliyoruz. Hal böyleyken onlara iyi bakmamız gerekiyor. Tırnak içinde erkek sağlığını düşünen bir takım dergiler probiyotik hapları size pazarlamaya kalkabilir. Her şeyin doğalının daha faydalı olduğunu bir kez daha tekrar ediyoruz. Ev yapımı yoğurt, kefir ve turşular probiyotik bakımından zengin, doğal ve tadına bayıldığımız gıdalar. Bu sebeple kapsüllerin daha faydalı olduğunu söyleyenlere kulak asmayın. Her şeyi aşırısı gibi bunun da aşırısı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Probiyotik haplar konsantre olduklarından bağırsaklarınızda bir şok etkisi yaratır, ishla vb. durumlara sabebiyet verebilir.

Faydalı Bakteri Probiyotik

Probiyotiklerin Faydaları

Probiyotikler aynı zamanda bedensel enerjimizi ve zihinsel aktivitelerimizi de olumlu yönde etkiler. Daha enerjik hissetmemizi sağlayan probiyotikler devamlı olarak kullanılmalıdır. Siz bu besinleri kestiğinizde vücudunuzdaki probiyotikler de zamanla kaybolmaya başlayacaktır. Yukarda saydıklarımızın yanında kuşkonmaz, lahana ve taze soğan da probiyotiklerin alınmasına ve çoğalmasına katkı sağlamaktadır.

Probiyotiklerin bir diğer faydası da hafızamızı güçlendirmesidir. Bunun yanında aksiyete ve depresyon belirtilerini de baskılar. Beynimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Son yapılan araştırmalar probiyotiklerin kilo vermeye yardımcı olduklarını da söylüyor.