Uçakta Telefon Kullanmanın Cezası Var Mı?

Bu soruya öncelikle çok net bir cevap verelim, evet. Son yıllarda bilet fiyatlarının da aşağıya çekilmesiyle uçaklara çok sık binmeye başladık. Uçakta seyahat ederken telefon kullanmayanımız yok denecek kadar az. Bazılarımızın uçak modundan çıktığını instagram paylaşımlarında görebiliyoruz. Peki uçakta telefon kullanmanın cezası ne kadardır?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 2019 yılı için yeni bir düzenlemeyle birlikte uçakta telefon kullanmanın cezasının ne kadar olduğunu belirledi. Resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre uçakta telefon kullanmanın cezası 2,124 TL olarak açıklandı. Tabii ki uçak modunda kullanmanız serbest. SIM’i aktif ederek bağlantı kurduğunuz tespit edilirse bu cezayı ödemekten kaçamıyorsunuz.

Uçakta Telefon Kullanmanın Cezası

Aynı tebliğ içerisinde Drone sahiplerini ilgilendiren bir bölüm de var. Bildiğiniz gibi drone uçuşları bir süredir izne tabi. (Çok küçük cihazlar bu kapsamın dışında kalabiliyor.) Bir başka deyişle İHA’ları izinsiz uçurduğunuz takdirde 8,498 TL ceza ödeyebilirsiniz.

Uçakta telefon kullanmanın uçuş güvenliği açısından ne gibi sakıncaları olduğu çok net değil ama sinyal yayan elektronik cihazların birbirini yanıltma ihtimali göz önünde bulunduruluyor. Siz hem güvenliğiniz için hem de telefon kullanmanın cezasını artık öğrendiğiniz için telefonunuzu uçak moduna almayı unutmayın.