Canon EOS 850D

Akıllı telefonların fotoğraf video kalitesi her geçen gün artırırken ve DSLR fotoğraf makinelerine de ilgi günden güne azalırken Canon yeni giriş seviyesi modelini EOS 850D’yi tanıttı. Canon EOS 850D, Canon’un giriş seviyesinde 4K video kaydedebilen ilk ve tek modeli olarak dikkati çekiyor.

Sony’nin aynasız fotoğraf makineleriyle pazarı domine etmesi üzerine Canon’dan da -geç de olsa- 4K konusunda adımlar görmeye başladık. DIGIC 8 görüntü işlemcisi bulunan Canon EOS 850D aynı zamanda 24,1 megapiksel CMOS (APS-C) görüntü sensörüne sahip olacak. Bilmeyenler için açıkça söyleyelim bu cihaz full-frame değil.

Canon EOS 850D

Canon bu modelde 45 noktalı otofokus sistemiyle eskiden yaşanan acıları unutturmaya niyetli gibi duruyor. Eski bir Canon kullanıcısı olarak zamanında AF bizler için büyük bir problemdi. Ayrıca hareketli LCD ekran da neyse ki bu cihazlarda artık bir standart haline geldi ve Canon EOS 850’de de bulunuyor. 4K 60 FPS ve 25 FPS görüntüler kaydetmenize olanak tanıyan bu cihaz giriş seviyesi için oldukça yeterli gözüküyor. Yaklaşık 515 gram ağırlığında olan bu cihazı artık kim yanında taşımaya değer olarak görecek bilinmez fakat; wi-fi ve bluetooth gibi bağlantı seçenekleriyle hızlıca sosyal medya paylaşımları yapabileceksiniz. Malzeme kalitesinin de Canon giriş seviyesi DSLR modellerine göre yükseldiğini de söyleyelim.

Canon EOS 850D

Türkiye fiyatı açıklanmasa da şu an için gövde (body) fiyatının 750 ABD Doları olduğunu belirtelim. Ülkemize de 6000 TL üzerinde bir satış fiyatıyla geleceğini de düşünürsek Sony’nin aynasız makineleriyle rekabet edebilecek mi göreceğiz. Bu biraz Sony övme Canon gömme yazısı gibi oldu ama okuyucularımıza inandıklarımızı aktarmamız gerekiyor. Biraz önyargılı olduğumuzu kabul ediyoruz fakat; Canon EOS 850D’yi satın almak için mutlaka kullanıcı değerlendirmelerine bakmamız ve biraz beklememiz daha doğru olacaktır.