Yeni Başlayanlar için Crossfit Egzersizleri

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=m18cPlyoR08[/embedyt]

Son yılların gözde antrenman yöntemlerinden biri de Crossfit. Şüphesiz etrafımızdaki crossfit salonları ve bu salonlara giden arkadaşlarımızın sayısı arttı. Fitness odaklı spor salonlarının da crossfit antrenmanları için özel bölümler ayırmaya başladığını da duymaya başladık. Hal böyle olunca crossfit nedir, nasıl yapılır, crossfit egzersizleri nedir ve nasıl uygulanır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Crossfit bildiğiniz gibi insan vücudunu ekstrem şekilde yorarak mümkün oldukça fazla kasın çalıştırılmasını hedefler. Bu sebeple açıklamaya başlamadan önce mutlaka şunu söylememiz gerekiyor;  Crossfit, bilinçsizce yapıldığı takdirde sakatlık riski söz konusudur. Çalışmalarınıza kesinlikle bir eğitmen nezaretinde başlamanızı öneriyoruz.

Egzersiz konusuna gelecek olursak, Crossfit programlarında birbirinden farklı çok sayıda egzersiz bulunmaktadır. Şimdilik, yeni başlayanlar için, crossfit nedir ve nasıl yapılır konusunu biraz daha açıklığa kavuşturabilmek adına 5 adet egzersiz tipini tanıtmaya çalıştık. Gelin bunlara bir göz atalım;

Barbell Good Morning Egzersizi Nedir?

Barbell dediğimiz uzun barlı halteri, sırtımızın üzerinde omuzlara denk gelen kısıma yerleştirerek yapılır. Başımızın arkasında tuttuğumuz halterle birlikte dizlerimizi kırmadan öne doğru eğilerek ve dik konuma gelerek egzersizi tamamlamış oluruz. Başlangıç seviyesinde 3 set ve 10 tekrar şeklinde uygulanmasını öneriyoruz. Videomuzda ilk egzersiz olarak nasıl uygulandığını görebilirsiniz..

Overhead Barbell Press Egzersizi Nedir?

Overhead barbell press yine crossfit anternmanlarında kolayca uygulayabileceğimiz kolay bir egzersizdir. Uzun barlı halterle, ayakta uyglanan bu egzersizde ağırlığı başımızın üstüne kaldırıp, omuzumuzun hemen üstüne yani çeneminizin altına indirerek tamamlayabiliriz. Başlangıç seviyesinde 3 set ve 10 tekrar şeklinde uygulanmasını öneriyoruz. Videomuzda ikinci egzersiz olarak nasıl uygulandığını görebilirsiniz.

Back Squat Egzersizi Nedir?

Crossfit haricinde bir çok anternmanda da kullanılabilen bu egzersiz yine uzun barlı halteri sırtımızda (ensemizin hemen altında) tutarak, çömelip kalkmamız suretiyle tamamlanır.Başlangıç seviyesinde 3 set ve 10 tekrar şeklinde uygulanmasını öneriyoruz. Bunu da aynı şekilde videonun üçüncü egzersizi olarak uygulamalı şekilde görebilirsiniz.

Barbell Straigth-Leg Deadlift Egzersizi Nedir?

Bu egzersiz de yine uzun barlı halterle yapılır. Basit olarak anlatmak gerekirse ayaktayken vücudumuzun belimizden aşağısı sabit kalacak şekilde öne eğilerek halteri kaldırma işlemidir. Burada dizlerimizin kırılmaması ve belimizin aşağısının sabit kalması önemlidir. Başlangıç seviyesinde 3 set ve 10 tekrar şeklinde uygulanmasını öneriyoruz. Bu egzersizi de crossfit egzersizleri videosunda dördüncü egzersizi olarak izleyebilirsiniz.

Power Snatch Egzersizi Nedir?

Power snatch aslında halter müsabakalarından hatırladığımız ve bildiğimiz “koparma”dır. Bu egzersizde yerdeki halteri hızlıca başımızın üstüne kaldırma amaçlanır. Bu egzersizi de crossfit başlangıç seviyesinde 3 set ve 10 tekrar şeklinde uygulanmasını öneriyoruz. Videoda son ve beşinci egzersiz olarak izleyebilirsiniz.

Yazının başında da belirrtiğimiz gibi bunlar yeni başlayanlar için crossfit egzersizleridir. Crossfit’in nasıl bir antrenman metodu olduğunu ve nasıl egzersizlerle gerçekleştirildiğini tanıtma amaçlıdır. Videoda art arda gösterdiğimiz egzersizler yeni başlayan biri için ilk gün antrenmanı olarak uygulanabilecek niteliktedir. Yine de herhangi bir olumsuzluk veya sakatlık oluşmaması için antrenmanlarınızı crossfite uygun spor salonlarında ve bu konuda bilgili kişiler nezdide yapmanızı öneririz. Egzersizlerin uygulanması  ve programlarla ilgili aklınızda soru işaretleri var ise bunu lütfen yorumlarda belirtin. Eğer crossfitle ilgili daha temel bir bilgi almak isterseniz “Crossfit nedir, nasıl yapılır?” adlı yazımıza göz atın.

Bir sonraki egzersiz yazımıza kadar kendinize iyi bakın!