Kışın Tüketilmesi Gereken Sıcak Tutan 10 Yiyecek

Artık karlı günlerle de tekrar karşılaştığımıza göre bu zor şartlar için tüm önemlerimizi almamız gerekiyor. Aracı olanlar için kış lastiği rehberini yayınladık, peki bu havalarda kendimiz için neler yapabiliriz? Öncelikle beslenmemizde yapacağımız değişiklikler kış günlerinde bize epey yardımcı olabilir. Bu sebeple kışın tüketilmesi gereken, sıcak tutan 10 yiyecek listesi hazırladık! Bunları direkt tüketmeseniz dahi kış yemeklerine ekleyerek de bahsedeceğimiz faydalardan yararlanabilirsiniz.

Acı Biber

Acı Biber

Biber içerisinde barındırdığı kapsaisin adı verilen bileşikle vücut ısınızın yükselmesini sağlar. Bibere acı tadını veren bu madde cilt üzerinde de aynı ısınma hissini verir. Yemeklerinize acı biber ekleyerek vücut sıcaklığınızı hızlıca yukarı çekebilirsiniz. Kışın çorbaları atılan pul biberin bu kadar sevilmesinin altında bu neden yatıyor olabilir. Ayrıca acı yiyeceklerin bağışıklık sistemine olan katkısını da unutmamak gerekir.

 

Soğan

Soğan

Türk mutfağında bolca rastladığımız soğan aynı zamanda soğuk kış günlerinde hastalıklardan korunmamızı sağlayan mucizevi bir besindir. Soğanın bu anlamda bilinen bir diğer özelliği de terlemeyi artırmasıdır. Vücuttan atılması gerekenleri ter yoluyla atmaya yardım eden soğan, tüketildiğinde vücut ısısının yükselmesine de katkı sağlar.

 

Zencefil

Zencefil

Havalar soğuduğunda hemen hemen her yerde karşımıza çıkan zencefil -itiraf edelim tadı çok güzel olmasa da- aslında çok faydalı. Taze veya kuru şekilde tüketilen zencefil bağışıklığı güçlendiren özelliğiyle hastalıklarla mücadelede çok önemli bir etkiye sahiptir. Metabolizmayla birlikte kan akışını da hızlandıran zencefil çok farklı şekillerde tüketilebilir. Çayını da yapabileceğiniz zencefili kurabiyelerin içine koyarak da tüketebilirsiniz.

 

Zerdeçal

Zerdeçal

Bir çok kişinin pek alışık olmadığı bir lezzete sahip olan Zerdeçal aile büyüklerimizin sürekli tüketmemiz yönünde telkinde bulunduğu aslında çok faydalı olan bir baharat. Hindistan’da oldukça popüler olan Zerdeçal’ın dokuları sıkıştırma özelliği bulunur. Bu sayede soğuğa karşı daha dirençli hale gelen insan vücudu, sıcaklığını daha kolay ve uzun süre muhafaza edebilir. İster yemeklerinize isterseniz de yaptığınız çaylara katarak zedeçalı tüketebilirsiniz.

 

Safran

Safran

Kırmızı renkli pilavlardan tanıdığımız, birim fiyatı oldukça pahalı olan Safran aslında yüksek bir demir kaynağıdır. Paella yiyemiyor olabiliriz ama biz de yemeklerimize az bir miktar safran ekleyebiliriz. Kan dolaşımını artıran özelliğiyle vücut sıcaklığını yükseltmeye yardımcı olur.

 

Bal

Bal

Say say bitmeyen faydalarıyla şifa deposu olarak bilinen balın aynı zamanda vücudu sıcak tutan bir özelliği de bulunuyor. Ayrıca bağışıklık sistemine yaptığı katkıyla potansiyel hastalıklardan sizi koruyor. O klişe tavsiyede biz de bulunalım, her gün bir kaşık bal tüketerek sağlığınız için önemli bir katkıda bulunabilirsiniz. (Eğer çoktan hasta olduysanız öksürüğün azalmasında da yardımcı olabilmektedir.)

Turp

Turp

Vücudumuz için birçok faydası bulunan doğal turpun aynı zamanda vücut sıcaklığını artırıcı özelliği de bulunuyor. Bağışıklık sisteminizin sağlamlığına katkıda bulunmak için turp ve buna benzer kök sebzeleri tüketebilirsiniz.

 

Kuru Yemiş

Kuruyemiş

Çiğ olarak kavrulmadan tüketilen tüm kuru yemişlerin besin değerleri korunmaktadır. Bu sayede tüm kuruyemişlerden maksimum faydayı kavurmadan alabilirsiniz. Kış aylarında tüketilen badem, kaju ve fındık gibi kuruyemişler vücut sıcaklığınızın korunmasına yardımcı olur. Ayrıca kuru üzüm ve kuru kayısı gibi kurutulan meyvelerde kışın tüketilmesi önerilen besinlerdendir.

 

Yumurta

Yumurta

Her mevsim tüketilmesi faydalı olan yumurta tahmin edebileceğiniz gibi kışın da çok popüler. İçerdiği yüksek proteinle hem vücut sıcaklığını korur hem de yüksek enerji sağlar.

 

Tarçın

Tarçın

Kışın tüketilen sütlü tatlı ve içeceklerde sık karşımıza çıkan tarçın da vücudumuz için oldukça faydalı. Kan şekerinin düzenlenmesine yardım eden tarçını doğal haliyle kaynatıp içebilirsiniz. Vücut sıcaklığınızın muhafaza edilmesine de yardımcı olan tarçını içeceklerinizden eksik etmeyin.