Bugün neredeyse bütün spor salonlarının duvarları aynalarla doludur. Çünkü bu en az içeride çalan müzik kadar önemli bir ayrıntı. Aynalar antrenman yapan kişiye sıkılaşan vücudunu göstermek ve onu motive etmek için harika bir araçtır. Peki ya bize gizlice zarar verdiklerinden ne kadar haberdarız?

Birçoğumuz antrenmanımıza ayna karşısında devam ederiz. Fakat bu her zaman iyi sonuçlar doğurmaz. Bunun sebebi aynada kendimizi daha iyi görebilmek için vücudumuza verdiğimiz açıdır. Çok ince bir ayrıntı gibi görülebilir ama inanın ki bir o kadar da önemli. Çünkü vücut geliştirme antrenmanlarında ağırlığı tutuş ve hareketi yapış açımız çok büyük önem taşır. Ufak bir sapma bile istediğimiz kasın çalışmasına engel olabilir. Özellikle squat antrenmanlarında aynaya bakmamak çok önemlidir. Kendimizi görmeye çalışırken gerekli açıyı kaybedip daha öne veya daha geri yaslanabiliriz. Böylece dizlerimize veya belimize gereğinden fazla yük binmiş olur. Fakat amacımızın bacak kaslarımızı çalıştırmak olduğunu düşünürsek bu pek doğru bir çalışma olmaz.

Size tavsiyemiz doğru duruşu yakaladıktan sonra aynada çalışan kaslarınızı görmeye çalışmak yerine sabit bir noktaya odaklanmanız. Böylelikle gerekli açıyı kaybetmeden en doğru antrenmanı yapmış oluruz.