Hızlı Kas Gelişimi için Ne Yapmak Gerekir? Hızlı Vücut Geliştirme Önerileri

Hızlı kas gelişimi için tek yol çalıştığınız ağırlıkları artırmak değil. Kas gelişimi yanında hızlı vücut geliştirme önerilerini de bu yazımızda derledik. İşte hızlı kasyapmanın yolları;

 

Dinlenme Süresi

Hızlı Kas Gelişimi Dinlenme Süresi

Yaptığınız antrenmanlarda set aralarında geçirdiğimiz süreler aslında tüm çalışmamızı etkiliyor. Kaslarınızın üzerindeki gerilimin ortadan kaybolmaması için bu dinlenme sürelerini mutlak suretle kısa tutmanız gerek. Bu gerilimin devamlılığını sağlamak kasların daha fazla gelişmesine olanak sağlar. Yine de bu dinlenme süresini çok kısaltmamaya da özen göstermeniz gerek. Eğer yeteri kadar dinlenmezseniz çalışmanızı yarıda kesmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer çok ağır bir tekrar yapmıyorsanız set aralarında dinlenme sürenizi 60-70 saniye ile sınırlı tutmanız yeterli olacktır.

 

Egzersiz Duruşlarınızı Farklılaştırın

Hızlı Kas Gelişimi Egzersiz Duruşları

Aynı duruşla aynı egzersizleri yapmak yerine, söz konusu egzersizi duruşunuzu değiştirerek yapmak daha fazla kaslanmanızı sağlayacaktır. Destek merkezinizi değiştirmek vücudunuzda farklı kasların çalışmasını da sağlayacak ve kas oranınızı artıracaktır. Ayaklarınızın pozisyonunu değiştirmek, benzer hareketleri farklı açılarla yapmaya çalışmak bu yönde atabileceğiniz adımlardan. Ne yaparsam yapayım bu kasları çalıştıramıyorum gibi bir şikayetiniz varsa bu yöntem size yardımcı olabilir.

 

Tutuşunuzu Değiştirin

Hızlı Kas Gelişimi Tutuşunuzu Değiştirin

Bu önerimiz daha çok halterle çalışma yapanlar için. Yaptığınız egzersizlerde özellikle row ve pull-up’ta tutuşunuzu değiştirerek nötr tutuş pozisyonuna geçirebilirsiniz. Bu hem sakatlık riskini azaltacak hem de farklı kasların gelişimine de olanak sağlayacaktır.

 

Egzersizleri Siz Değiştirin

Hızlı Kas Gelişimi Egzersizleri Değiştirin

Hızlı kas gelişimi için yapılabilecek şeylerden biri de egzersizleri değiştirmek. Farklı egzersizlere geçmekten bahsetmiyoruz, ezberden çalıştığınız egzersizleri bir süre sonra kafanıza göre değiştirmeniz size fayda sağlayabilir. Örneğin “Dumbell Lunge” hareketinde dizinizi kırarak öne eğilirsiniz ve kollarınız vücudunuzun yanında paralel şekilde konumlanır. İşte bu noktada bir dumbell’ı daha yukarda tutmayı deneyebilirsiniz. Bu tutuş pozisyonlarını farklı egzersizlerde çeşitlendirmek mümkün olabilir. Burada amaç çalıştırdığımız kasları daha zorlu bir duruma sokmak. Bu egzersizler üzerinde oluşturacağınız dengesizlik kaslarınızın daha fazla çalışmasını sağlayacaktır.

 

Tempoyu Çeşitlendirin

Hızlı Kas Gelişimi Tempoyu Çeşitlendirin

Bu konuda önceden uyarımızı yapalım, eğer çok zorlarsanız bu yöntem küçük sakatlıklara yol açabilir. Bu sebeple dikkatli ve zorlamadan yapmanızı öneririz. Yaptığınız her egzersizi tekrar ederken belli bir tempoya göre yaparsınız. Bu tempo sürekli olarak aynı şekilde tekrar eder ve set tamamlanır. İşte bu noktada bu tekrarlardaki tempoyu değiştirmek uyuyan kaslarınızı uyandırabilir. Örneğin ağırlığı indirme sürenizi artırabilir, ağırlığı kaldırma sürenizi de kısaltabilirsiniz. Yaptığınız egzersiz her ne olursa olsun kaslarınızda farklı bir zorlanma durumu yaşatacağı için kasların gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Buna kasları şaşırtmak da diyebiliriz. Başta belirttiğimiz gibi bunu yaparken aşırıya kaçmayın, aksi takdirde sakatlıkla karşılaşabilirsiniz.

 

Hızlı kas gelişimi için yukarıda paylaştığımız bilgiler aynı zamanda hızlı vücut geliştirme önerileri olarak da kabul edilebilir. Bu öneriler sayesinde uyuyan kaslarınızı uyandırabilir ve vücudunuzun gelişimini hızlandırabilirsiniz. Hızlı kas yapmak hepimizin istediği bir şey fakat; her ne yapıyorsanız yapın aşırıya kaçmayın. Spor yaparken aşırıya kaçmak sakatlanmalara ve kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir. Amacınıza ulaşmak için tüm çalışmalarınızı kademeli şekilde gerçekleştirmeye özen gösterin.