En İyi Kitap Özeti Uygulamaları

Kitap okumanın önemini; okuma yazmayı öğrendiğimiz küçük yaşlarda öğreniriz. Kitap; insanları geliştirir, dönüştürür, iyileştirir. Hepimiz kitapların önemini biliyoruz, ancak ne yazık ki istediğimiz kadar kitap okuyamıyoruz. İşte tam da bu noktada kitap özeti uygulamaları bu açığı kapatabiliyor.

Özellikle son yıllarda, youtube videolarının hayatımızda kapladığı büyük yer ve sosyal medya kullanımı, kitap okumaya zaman ayıramamızın en büyük nedenlerinden biri…Sadece bu da değil;

İşte kitap okumamıza engel olan birkaç neden:

  • Zaman ve enerji eksikliği
  • Teknoloji nedeniyle dikkat süresinin kısaltılması
  • Bir sonraki okunacak kitabı belirleme kargaşası…

Frank Zappa’nın da dediği gibi; “So many books, so little time.”

İşte tam da bu noktada özellikle ingilizcesini geliştirmek isteyenlerin imdadına kitap özeti uygulamaları koşuyor. İşte bu yazımızda sizlere nitelikli pek çok kitabın özetlerine ulaşmanızı sağlayan uygulamaları önereceğiz:

 

Blinkist

Kitap Özeti Uygulamaları Blinklist 

Blinkist, kitap özetlerinden bahsettiğimizde akla gelen ilk uygulama. Bu harika uygulama ile 15 dakikalık kitap özetlerini ister okuyabiliyor, isterseniz dinleyebiliyorunuz. Böylece hem harika bilgilere sahip oluyor hem de ingilizce listening ve reading becerilerinizi geliştirebiliyorsunuz. Bu uygulamayı ücretsiz kullanmak isterseniz, günde bir tane kitap özetine ulaşmanız mümkün. Ancak seçim şansınız bulunmuyor, o gün hangi kitap yayınlanıyor ise o kitaba ulaşıyorunuz. Yıllık 200 TL ödemeniz halinde ise, birçok kitaba dilediğiniz şekilde ulaşabiliyorsunuz.

 

12min

Kitap Özeti Uygulamaları 12min

En iyi kitap özeti uygulamalarından biri de 12min. 12min uygulamasında hem kitap özetlerini okuma hem de dinleme imkanı sağlayan bir uygulama. Çalışma sistemini şöyle tarif ediyorlar:

 

  • Kitapları birkaç kez okur, her şeyi vurgulayıp yazar, temel fikirleri ararız..
  • Ekibimiz en önemli kavram ve fikirleri toplar, tartışır ve özetler.
  • Sentezlenmiş, optimize edilmiş ve yaklaşık 12 dakikada okunabilecek mikro bir kitap…

 

Readingraphics

Kitap Özeti Uygulamaları Readingraphics

Readingraphics de en iyi kitap özeti uygulamalarından biri. Bu uygulamada her kitap için ses, PDF ve çok başarılı bir infografik sunuluyor. İnfografikler harika, çünkü kitaplardaki büyük fikirleri hatırlamak için tekrar ziyaret edebilirsiniz.

 

Getabstract

Kitap Özeti Uygulamaları Getabstract

Yukarıda saydığımız en iyi kitap özeti uygulamaları yeterli gelmedi ise; TED konuşmaları, makale, rapor ve videoların özetlerine de hızlıca ve kolayca ulaşmaya ne dersiniz? Bunların hepsini, ayrıntılı kitap özetlerine ek olarak Getabstract’de bulabilirsiniz.