Günlük Basit Egzersizler: Çeviklik

Spor salonuna gitmemek için her zaman bir bahanemiz var. Çok işiniz olduğunu ve arkadaşlarınıza zaman ayırmanız gerektiğini de biliyoruz. Yine de size bir kaç egzersiz yaptırmayı başaracağımızı düşünüyoruz. Gün içinde veya gün sonunda yapacağınız bir kaç basit hareketle bile -yavaş da olsa- kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Bugünkü günlük basit egzersizler yazımızın konusu çeviklik.

 

Çeviklik Egzersizleri

Unutmayın burada daha çevik olmanız için olmazsa olmaz şeylerden bahsetmiyoruz. Sadece bir ya da iki basit egzersizle gün içinde, spor yapmadığınız zamanları boş geçmemenizi amaçlıyoruz.

 

Egzersiz #1

Bu egzersiz için ihtiyacınız olan tek şey düz bir duvar. Bir duvara sırt üstü yaslanın ve kollarınızı omuz genişliğinde açarak yukarı kaldırın. Bu pozisyondayken elinizde bir halter olduğunu hayal edin ve bu halteri omuzlarınıza koyabileceğiniz kadar kollarınızı aşağıya indirin. (Ellerinizin başlangıcı omuz hizasında olacak.) Şekilde de gösterildiği gibi bu hareketi 1 set 10 tekrar olacak şekilde gerçekleştirin.

İlk egzersizi bitirdikten sonra 15-20 saniye kadar bekleyin ve ikinci egzersize geçin.

 

Egzersiz #2

Günlük Basit Egzersizler

Bu egzersiz için de herhangi bir alete ihtiyacımız yok. İlk olarak yere oturun ve ayaklarınızı uzatın. Daha sonra ellerinizi omuz hizasında yere koyarak, (parmaklar geriye dönük şekilde olacak) kollarınızı kırmadan kendinizi yukarı kaldırın. Bu esnada kalçanızdaki kasları da sıkarak 30 saniye boyunca havada kalın.

Bu egzersiz de tamamsa 20-30 saniye bekleyin ve üçüncüye geçin.

 

Egzersiz #3

Günlük Basit Egzersizler

Son olarak şınav çekiyoruz ama; bildiğimizden biraz farklı olabilir. Bahsedeceğimiz bu şınavın 3 aşaması var, ilk olarak dizlerimizin üzerine çöküyoruz birkaç saniye bekledikten sonra şınav pozisyonu alıyoruz, 1 şınav çektikten sonra kollarımız yukarda olacak şekilde ayağa kalkarak zıplıyoruz. Eğer kondisyonunuz yoksa 5 şınav, eğer biraz spor yapıyorsanız 10 şınava kadar çıkabilirsiniz.

 

Bu 3 egzersizden oluşan seti ilk kez yapıyorsanız 1 tekrar yeterli olacaktır. Eğer halihazırda spor yapıyorsanız ve kondisyon durumunuz iyiyse yorulana kadar tekrarlara devam edebilirsiniz. Bu hareketler kol, omuz ve sırtınızı güçlendirecek ve çevikliğinizi artıracak egzersizlerdir. Günlük basit egzersizler serimiz devam edecek!