Havalar nasıl da bir anda ısındı değil mi? Arkadaşlarımdan sıcaklarla ilgili serzenişleri duymaya başlar başlamaz bu yaz ne içeceğiz diye düşünmeye başladım. Araştırma yaparken alkolsüz bir kokteyl olarak naneli fesleğenli limeade tarifine rastladım. Naneyle aram çok iyi olmasa da ferahlamak için buzlu bir içeceğin içerisinde kabul edilebilir gibi geliyor.

Bu tarifin içerisinde 2 ayrı şurup ismi veriliyor (Bir tanesi bildiğimiz şerbet, ama yoğun kıvamda olmamalı). Bu şurupları hazırlamak gerçekten çok kolay. Şurup isimlerini görünce hevesiniz kaçmasın 🙂

Malzemeler

  • 4 büyük fesleğen yaprağı
  • 4 nane yaprağı (Bunlar küçük olursa daha iyi, nane çok keskin bir aroma ihtiva ediyor.)
  • 30 ml. nane şurubu* (yaklaşık 3 yemek kaşığı)
  • 30 ml. sıvı şeker (akışkan şerbet)
  • 1 şişe maden suyu (tadını dengelemek için artırabilirsiniz.)
  • Lime ya da limon dilimleri.
Naneli Fesleğenli Limeade

Yapılışı

Fesleğen- nane yapraklarını sıvı şeker ve nane şurubuyla ile karıştıracağınız bir kaba ekleyin. (Bir shaker sahibiyseniz onu kullanın.) Karıştırdıktan sonra kaba buz ekleyin ve karışımın soğumasını sağlayın. (Shaker bu konuda çok yardımcı olacaktır.) Oluşan karışımı bir bardağa dökün ve üzerine bardak dolana kadar soda doldurun. Lime veya limon dilimleriyle süsleyerek servis edin.

*Nane Şurubu Nasıl Yapılır? – Nane Şurubu Tarifi

100 gr. esmer şeker ve 2-3 demet nane (yoğunluğuk isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.) bir kap içerisinde ezilerek karıştırılır. Bu karışıma Yaklaşık 120 ml. kaynar su eklenir ve şeker çözünene kadar karıştırılır. Şeker çözündükten sonra soğumaya bırakılır.

Nane şurubunu 2 hafta boyunca bozdolabında saklayabilirsiniz.

Nane Fesleğenli Limeade, Alkolsüz bir kokteyl olarak fazlasıyla ferahlatıcı aynı zamanda da farklı alkollü içeceklere güzel eşlik edebilecek bir kokteyl. Siz de mojitoya alternatif alkolsüz bir içecek olarak bu tarifi misafirlerinize pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.