Katlanabilir Ekranlı Telefon: Huawei Mate X

Samsung’un katlanabilir ekranlı telefonu Galaxy Fold modelini tanıtmasının hemen sonrasında ilk cevap Huawei’den geldi. Dünya’nın en güçlü katlanabilir telefonunu yaptıklarını iddia eden Huawei, şimdilik beklentileri karşılamış gibi gözüküyor. Huawei Mate X özelliklerini ve fiyatını öğrenmek için yazımıza hızlıca bir göz atabilirsiniz.

Huawei Mate X, markanın ilk ve şu an için tek katlanabilir ekranlı telefonu. Bu modelin ekranı Samsung Galaxy Fold‘dan daha farklı bir şekilde katlanıyor. Ayrıca kapalı halindeyken de 2 farklı ekran aktif olacak şekilde çalışıyor. Katlanma şeklinden dolayı da telefonun solunda sensör ve kameraları yerleştirebilmek için dar uzun bir bölüm ayrılmış. Oldukça ince bir çerçeveye sahip olan Huawei Mate X, parmak izi sensörünü de ekran üzerinde değil sol taraftaki bölümde yer alan güç düğmesinin içine yerleştirmiş.

Huawei Mate X

Huawei Mate X Özellikleri

Teknik anlamda daha fazla detaya inecek olursak; Huawei Mate X’te 7nm üretim teknolojisi kullanılan Kirin 980 işlemci bulunuyor. Bu gerçekten çok ileri seviye bir üretim teknolojisi. Intel gibi bir devin bu gelişmeyi gösteremediğini göz önünde bulundurursak, ne kadar yüksek bir teknoloji olduğunu daha rahat anlayabiliriz. Şimdilik 8GB RAM ve 512 GB depolama seçeneği açıklanan modelin farklı konfigrasyonları da olabilir. Balong 5000 modem sayesinde 5G desteği de barındıran bu katlanır telefonun en etkileyici özelliklerinden biri de pil kapasitesi. 4500 mAh kapasiteli bir bataryayla üst düzey bir hızlı şarj olanağı sağlıyor. 55W gücündeki hızlı şarj tam 30 dakikada pili %85’lik doluluk oranına ulaştırabiliyor. Bu gerçekten inanılmaz.

Huawei Mate X

Huawei Mate X modelinde 8 inç boyutunda bir OLED ekran buluyor. Bu ekran katlandığında önde 6,6 inç 2480×1148 piksel, arkada ise 6,38 inç 2480×829 piksel çözünürlüğünde iki ekrana dönüşüyor. Lansmanda öne çıkartılan bir diğer detay ise Leica lisanslı kameralar. Huawei bu modelde 3 farklı kamera seçeneğiyle gelecek. Önceki Huawei modellerinin fotoğraf ve video kalitesini düşününce bu kameraların da üst düzey bir performans sergilemesini bekliyoruz. Ne yazık ki kameraların çözünürlük vb. teknik detayları henüz paylaşılmadı.

Huawei Mate X Fiyatı

Huawei Mate X

Son olarak çift sim kart desteği de sunacak olan bu katlanabilir ekranlı telefon Huawei Mate X’in resmi satış fiyatı henüz bilinmiyor. Tanıtım etkinliğinde modelin Avrupa pazarında 2200 Euro gibi bir fiyata satılacağı yönünde bir açıklamada bulunuldu. Tabii ki rekabetin artması sonrasında fiyatın değişme ihtimali de var. Manfect olarak Huawei Mate X Türkiye fiyatının 13.000 TL seviyesinde olmasını bekiyoruz.

Resmi Tanıtım Videosu

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=_tI79Y_VxUY[/embedyt]