4K Ekranlı Telefon: Sony Xperia 1

İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobile World Congress 2019 etkinliğinde tanıtılan ürünleri ardı arkası kesilmiyor. Bu etkinlikte Sony de uzun bir aradan sonra iddialı bir akıllı telefon modeli tanıttı. 4K OLED ekrana sahip Sony Xperia 1 modeline gelin yakından bakalım;

Son yılların tasarımlarına aykırı olarak daha köşeli ve sivri bir tasarımı bulunan telefonun kalın bir çerçevesi var. Bu sayede çentik gibi bir detay yok. Oldukça ince bir yapısı bulunan telefonun parmak izi sensörü de muadilleri gibi ekran üzerinde değil telefonun yan tarafına konumlandırılmış. Bu akıllı telefonun en iddialı kısmı şüphesiz CinemaWide adı verilen 6,5 inçlik 4K HDR OLED ekranı. 21:9 en boy oranıyla sinematik bir görüntüleme yapabilen telefonun dar uzun bir yapısı var. Ekranından da tahmin edebileceğiniz gibi 4K HDR video çekebiliyorsunuz. Snapdragon 855 işlemci ve 6GB RAM’e sahip. Bunun Sony’nin amiral gemisi modeli olduğunu düşününce RAM’in rakiplere göre biraz düşük kaldığını söyleyebilir. 3.300 mAh kapasiteli bir bataryası bulunan telefonun USB Type C bağlantısı mevcut.

Sony Xperia 1

Sony Xperia 1’in üç kamerası var. Bunları normal, genşi açılı ve telefoto dediğimiz zoom özellikli olarak sıralamamız mümkün. Her biri 12 megapiksel çözünürlükte görüntüler kaydedebilen kameralar F1.6 diyafram açıklığında çalışabiliyor. RAW çekim desteği de bulunan modelin fotoğraf konusunda biraz iddialı olduğunu söylemek mümkün. En nihayetinde neredeyse tüm telefonlardaki görüntü sensörlerini Sony üretiyor, bu konuda iddialı olması beklenen bir durum.

Sony Xperia 1

Son yılların modasına uyan Sony bu modelinde 3.5mm kulaklık jakına yer vermemiş. 64 GB ve 128 GB depolama seçenekleriyle gelecek olan telefonda standart olarak Android Pie işletim sistemi bulunacak. Fiyat bilgisi henüz paylaşılmayan Sony Xperia 1’in bu konfigrasyonla 5.000 TL üzerinde olacağını tahmin ediyoruz, tabii Sony bu ürünü Türkiye’ye getirmeye karar verirse. (Aksi bir durum da söz konusu olabilir.)