Playstation 5 Özellikleri ve Fiyatı

Ertelenen tanıtım tarihinden sonra Playstation 5, nihayet 11 Haziran’da tanıtıldı. Beklentileri oyun tarafında tam olarak karşılayamayan Playstation 5, donanımsal gücüyle ön plana çıktı. Oyun yapımcılarının söz aldığı tanıtımda vurgu çoğunlukla Playstation 5 üzerindeki güçlü donanım özelliklerine yapıldı. İşte Playstation 5 fiyatı ve özellikleri.

Playstation 5 Fiyatı

Playstation 5 Özellikleri

Playstation 5’in güçlü donanım özellikleri var demiştik. Biz de bu durumun kesinlikle abartılmadığını düşünüyoruz, bu donanıma sahip bir bilgisayar toplamak isteseydiniz size epey pahalıya mal olurdu.

İşlemci8 Zen 2 Cores @ 3.5Ghz w/ SMT
GPU (Grafik İşlemcisi)10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz
Grafik Arabelleği16 GB GDDR6 (448GB/s)i
Depolama825 GB Custom NVME SSD
I/O girişi5.5 GB/s (Raw), 8-9 GB/s (Sıkıştırılmış)
Optik SürücüUltra HD Blu-ray, up to 100GB/disc
Video ÇıkışHDMI 2.1 – Up to 4K at 120Hz, 8K, VRR
Fiyat499$ – 599$

Donanım özelliklerine baktığımızda AMD’nin Zen 2 mimarili 8 çekirdekli bir işlemcisinin kullanıldığını görüyoruz. 3.5 GHZ frekansında çalışacak bu işlemciler günümüz için oldukça yeterli bir performans vaad ediyor olacak. Grafik işlemcisinde bir önceki jenerasyon olan Playstation 4’e göre büyük bir kapasite artırımına giden Sony, grafik konusunda oldukça iddialı oyunlarla karşımıza gelecek gibi görünüyor. Özellikle grafik arabelleğinin 16 GB gibi günümüz standartlarının oldukça üzerinde olması sayesinde devasa haritalarda ultra detaylarla karşılaşacağımızın habercisi. Ayrıca bu performansa NVME SSD gücü de eklenince muazzam bir akıcılık bizleri bekliyor olacak.

Playstation 5 Fiyatı

İki farklı versiyonla piyasaya çıkacak olan Playstation 5, bir versiyonunda optik sürücü bulundururken diğerinde bu özelliği sunmuyor olacak. Digital edition olarak isimlendirilen bu optik sürücüsüz versiyon fiyat olarak da makul olduğundan daha çok tercih edilecektir diye düşünüyoruz.

Playstation 5 Aksesuarları

Playstation 5, eski kontrolcüsü dual-shock’a veda edip yeni bir kontrolcü ile tanıtıldı; Dual Sense. Titreşim konusunda farklı ve daha iddialı bir teknoloji barındıran bu kontrolcüler oldukça ilgi çekici bir detay. Neyseki XBOX One’daki gibi sürekli pil almanıza gerek kalmayacak çünkü bu kontrolcüler de usb-c portu üzerinden şarj edilebilir olacaklar. Ayrıca Playstation 5, kulaklık, kamera ve uzaktan kumanda gibi aksesuarlarla da birlikte kullanılabilecek. 3D ses ile oyun deneyiminizi geliştirebileceğiniz gibi konsolunuzu bir medya oynatıcı olarak da kullanabileceksiniz. Akıllı TV’ye sahip olmayan ya da mevcut akıllı tvlerinin işletim sistemlerinde sorun yaşayanlar için güzel bir alternatif oluşturabilir. Netflix vb. servisleri buradan daha rahat bir şekilde kullanabileceksiniz.

Playstation 5 Türkiye Fiyatı

Playstation 5 Fiyatı

Playstation 5 türkiye fiyatı henüz açıklanmadı ama ek vergiler ve kur hesabıyla bir tahminde bulunabiliyoruz. 499$’lık Playstation 5 Digital Edition’ın 6000 TL’den, optik sürücülü versiyonunun ise 7000 TL’den başlayacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca Playstation 4 kullanıcıları arasında konsolunu yükseltmek isteyenlere de iyi bir haber var; mevcut oyunlarınızı yeni konsolunuzda da oynayabileceksiniz. Yaklaşık 4000 oyun desteğiyle birlikte gelecek olan Playstation 5, eski kullanıcılarını bu konuda üzmeyecek gibi duruyor. Playstation 5 satın almamız hangi tarihte mümkün olur bilemiyoruz fakat; çok uzun sürmeyeceği kesin.