Kas gelişimi için bugüne kadar sayısız şey duyduk fakat; buna rağmen hala bazı temel noktalara gereken önem vermeyebiliyoruz. Kas geliştirmek için ne yapmak gerekir diye düşünmek yerine kas gelişiminin temellerini daha iyi öğrenin ve bunu yaşamınıza tamamen entegre edin. Spor yapmanın beraberinde belli bir yaşam tarzını gerektirdiğini unutmayın. Gelelim kas gelişimi için neler yapılabilir konusuna;

Kasları Yırtmak

Yırtmak dediysek de ciddi bir kas yırtılmasından bahsetmiyoruz kesinlikle. Kaslarımızı geliştirmek için mikro yırtıklara ihtiyacımız vardır. Basitçe anlatmak gerekirse kaslarımıza rahatça baş edebileceği ağırlıkların üzerinde bir baskıyla karşı karşıya getirirsek tekrar eden egzersizlerimizde kaslar üzerinde mikro yırtıklar oluşmasına sebep oluruz. Daha sonra bu yırtıkları vücudumuz tedavi etmeye çalışacak ve kaslarımızı daha güçlü bir yapıya kavuşturacaktır. Aslında kas gelişimi temel anlamda böyle gerçekleşiyor diyebiliriz. Kaslarımızı yeterince zorlamazsak yaptığımız egzersizler tamamen boşa gidebilir. (Kas büyümesi açısından.) Eğer ciddi bir kas büyümesi istiyorsak gitgide ağırlıkları artırmamız gerekiyor. Hemen uyaralım; bu düşünceyle gidip kaslarınızın tahammül edebileceği seviyeden çok uzak; aşırı ağırlıklar sizi sakatlayabilir ve kalıcı hasarlar bırakabilir. Egzersizlerinizi spor salonlarındaki hocalara ve tecrübeli kişilere danışarak ileri adıma taşıyabilirsiniz.

Kas Geliştirmek için ne yapmak gerekir

Dinlenme

Dinlenerek kas geliştirilebilir mi? Evet. Kas gelişimi için dinlenme olmazsa olmaz bir süreçtir. Eğer yeterince dinlenmezseniz vücudunuz kasları beslemeye kaynak ayıramaz ve çabalarınız boşa çıkar. Üstelik dinlenmeden ağırlık yüklemelerine devam etmeniz kaslarınızdaki yırtıkların büyümesine ve vücudunuza zarar vermeye başlar. Dinlenme konusunda en önemli unsur uykudur. Sporcuların iyi uyuması şarttır. Sağlıklı bir uyku uyuyamayan kişiler antrenmanlarından verim alamazlar.

Uyku haricinde off-day dediğimiz boş günler bırakmak da kas gelişimine olumlu katkı yapar. Kaslarınızın kendini tamir edip yola daha güçlü devam etmesine zaman tanımalısınız.

Kas Geliştirmek için ne yapmak gerekir

Beslenme

Bu konu da herhalde hepimizin bildiği tartışılmaz bir konu. Bir sporcunun iyi beslenmesi de olmazsa olmazdır. Dinlenmede olduğu gibi aynı sebeple kaslarımızın tamir edilmesine yardımcı olabilmek için iyi beslenmemiz gerekir. Protein ve Karbonhidrat zengini besinleri programımıza uygun bir şekilde tüketmeye devam etmemiz gerekir. Kas büyümesini en yüksek seviyeye çıkarmak için beslenme belki de işin %50’den fazlasını etkiler.

İyi beslenmeyen, iyi dinlenmeyen ve tabii ki de doğru egzersizi yapmayan kaslar gelişmez. Kas gelişimi ve kas büyümesi için bunlara çok dikkat etmek gerekir. Kas geliştirmek için ne yapmak gerekir sorusunun cevabı sanıyorum aklınızda daha temellendirilmiş bir şekilde yer etti. Bu üç unsuru destekleyecek her davranış sahip olmak istediğiniz kas gelişimine yardımcı olacaktır. Kas gelişimi zamana yayılması gereken ve sabırlı olunması gereken bir süreçtir, sabredin kazanacaksınız!