Her Erkeğin Sahip Olması Gereken 7 Ayakkabı

Sizin de bildiğiniz gibi günümüzde mevsimler artık iç içe geçmiş durumda. Bir gün güneşliyken ertesi gün durmamacasına yağmur yağabiliyor. Ayakkabı seçimlerimiz de buna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu sebeple her erkeğin sahip olması gereken 7 ayakkabı listesini hazırladık!

Bütçenizi mümkün olduğunca farklı tip ayakkabılara dağıtmaya çalışın. Tabii bunu yaparken kaliteden ödün vermemeye çalışın. Unutmayın ayakkabı özellikle erkeklerde ilk dikkat edilen şeylerden biridir! Ucuz bir ayakkabı almak durumundaysanız bile; bunu en az belli edenden yana tercihinizi kullanın. İsterseniz artık bu 7 farklı ayakkabının neler olduğunu öğrenelim.

 

Resmi Ortamların Vazgeçilmezi : Oxford Ayakkabılar

Erkek Ayakkabısı

Bu ayakkabılar İngiltere’deki Oxford Üniversite’sinde bir dönem (1800’lü yıllar) popüler olmasından bu yana  Oxford olarak anılıyor. İş görüşmesinde, düğünde, cenazede kısacası resmiyet gerektiren her yerde imdadımıza koşan Oxford ayakkabılar vazgeçilmezimiz. Her erkeğin sahip olması gereken 7 ayakkabının başında geliyor.

Erkek Ayakkabısı

Çok absürd bir renk tercihi yapmazsanız neredeyse tüm takım elbiselerin altına uyarlar. Belki biraz sıkıcı görünüyor olabilir ama ciddi ortamların olmazsa olmazıdırlar. Burada uyarımız bağcığı olmayan ayakkabılardan uzak durmanız yönünde. Mutlaka bağcıklı düz bir model tercih edin. Rahat giyip-çıkarmak için tarzınızı çöpe atmayın.

 

Her Yer İçin Uygun: Sade Trainerlar

Erkek Ayakkabısı

Tenis ayakkabılarından esinlenilerek bugünlere gelen bu trainerlar her ortam için çok uygun. Minimalist tarzlarıyla tişört ve çino pantolonla, kot pantolonla, şort hatta takım elbiseyle bile artık giyilebiliyor.

Erkek Ayakkabısı

İster gerçek ister suni deri olsun -malzemesi genellikle çok önemli değil- hem rahatlık hem de şıklık vaadediyor. Alışverişe çıkacaksanız Adidas Stan Smith, Lacoste,  Fred Perry, Burberry ve Nike size güzel alternatifler sunabilir.

 

Oxford’un Kuzeni: Derby Ayakkabılar

Erkek Ayakkabısı

Yurtdışında “Derby Shoes” olarak anılan bu ayakkabılar Oxford’ların kuzeni olarak da nitelendiriliyor. Şöyle ki ülkemizde Oxford da Derby de klasik ayakkabılar kategorisi altında yer alıyor. Derby ayakkabıları daha çok “günlük ayakkabı” etiketiyle görebiliyoruz.

Erkek Ayakkabısı

Derby’ler, takım elbise altına giyilecek kadar ciddi değil; fakat klasik giyimde tercih edilmesi gereken ayakkabılar. Smart casual giyindiğiniz bir ofis gününde veya ailenizle bir araya geldiğinizde tercih edebilirsiniz. Çünkü bunlar Oxford’lara göre genelde çok daha rahat hissettireceklerdir. (Kaliteli olduğu takdirde.)

 

Sıcak Havaların Kurtarıcısı: Loafer & Makosen

Erkek Ayakkabısı

Nam-ı diğer “Babet Çorabı”nı erkeklere giydiren ayakkabı 🙂 Tarihi olarak norveç çiftlik ayakkabısı olarak bilinen bu ayakkabılar listemizin dördüncü sırasında. Arkadaşlar bu ayakkabıları çıkaracaksanız lütfen çorapsız giyin! Eğer bunlardan hiç edinmediyseniz de en kısa zamanda edinin. Çünkü yaz mevsimindeki arkadaş buluşmalarından düğünlere geniş bir kullanım alanı mevcut.

Erkek Ayakkabısı

Ülkemizde de epey yaygın olarak giyilen loafer ve makosen ayakkabılar her erkeğin sahip olması gereken 7 ayakkabı’dan biri.

 

Kışın En Sevdiğimiz: Botlar

Erkek Ayakkabı

Bu sıcak yaz günlerinde botlar ilginizi çekmeyebilir ama; aslında bot almanın tam sırası. En ucuz olduğu zamanlar tabii ki de yaz ayları. Kış gelince alırım diye düşünüyorsanız gelecek zamlar sizi biraz üzebilir. Üstelik dolar kurundaki dalgalanma bu seviyelerdeyken.

Erkek Ayakkabı

Herneyse bunları bir tarafa bırakalım, su ve soğuğu geçirmeyen sağlam botlara herkesin ihtiyacı var. Eğer bütçeniz el veriyorsa iki farklı renk edinmenizi öneririz, çünkü neredeyse 4 ay aynı ayakkabıyı giymek hem sıkıcı hem de sağlıksız olabilir. Botları bütün kış tüm kıyafetlerinizle giyebilirsiniz ne var ki takım elbiselerde Oxford tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

 

Plaj İçin: Espadriller

Erkek Ayakkabısı

“Espadrille” Fransızca bir kelime olmasına karşın esparto kelimesinden türetilmiştir. Esparto Yunanca bir tür meşe otu, ip, kilim ve bu tip ayakkabıların tabanları için kullanılıyor. Güney Avrupa’da oldukça yaygın olaran Espadriller, bir Akdeniz ülkesi Türkiye’de yaşayan bizler için de hayli önemli; zira o güzel plajlarda terliklere mi mahkum olacağız? Espadriller hem şık hem de rahat bir seçenek. Ayaklarınızın da görece serin kalmasını sağlayacak kadar geçirgenler. Bunlarla plaja gidebileceğiniz gibi gece yemeğe ve eğlenmeye de gidebilirsiniz.

Erkek Ayakkabısı

Eğer yeterince şık ve temiz görünen bir espadrille sahibiyseniz yaz düğünlerinde takım elbise altına da giyebilirsiniz; tabii ki paçalarınızı yeterince kısalttıktan sonra. Deniz kenarındaki törenler için ise çok uygun olacaktır. Bunlar da her erkeğin sahip olması gereken 7 ayakkabıdan biri.

 

Spor’un olmazsa olmazı: Runners

Erkek Ayakkabısı

Belki de giyebileceğiniz en rahat ayakkabılar. Tamamen ayağınızın rahatlığı için tasarlanıyorlar ve mümkün oldukça hafifler. Tabii bu kadar rahatlık şıklıktan biraz ödün vermeyi gerektiriyor fakat; günlük kullanım için de hayli ideal modeller mevcut. Gün içinde çıkacağınız gezintiler ve spontane gidilen yerler için en iyi seçim.

Erkek Ayakkabısı

Kot pantolonun veya şortun altına rahatlıkla giyilebilir. Muhtemelen aranızda New Balance veya Sketchers fanları var, o yüzden lafı çok uzatmak istemiyorum. Bu ayakkabıları sadece sporda kullanma amacıyla da tercih edebilirsiniz. Koşarken ve egzersiz yaparken beklediğiniz rahatlığı size sunacaktır.