Kadınlar, erkek parfümlerine bayılır. Bu hem erkeğin bakımlı olduğunu gösterir hem de o baskın kokuyu duymak güvende hissettirir. Geçen yazıda yeni parfümler deneme zamanının geldiğinden bahsettiğim için bu hafta size bir parfüm dosyası hazırladım beyler. Bu bir listeden çok “Nerede ne giyilir?”in “Nerede ne sürülür?” versiyonu..

Eğer imza kokunuzda çok fazla diretmeyenlerdenseniz, ruh halinize göre parfüm kullanmak hoşunuza gidebilir. Spor yapacağınız bir pazar günü, “aşk iksiri” parfümünüzü sıkmak sizce de tuhaf değil mi? Niyetim yeni adetler çıkarmak değil ama parfüm anlayışı fazlasıyla değişti..

tatilde-parfum

Kavurucu bir yaz günü, misk ve odunsu kokuları kullanırsanız ferah hissedersiniz. Turunçgil esanslı olanlar da teninizi rahatlatır. Balmain’in Monsieur Balmain parfümü turunçgil esansıyla yaz için mükemmel, Tom Ford’un Neroli Portofino‘su içinse güneş ışığının şişede hapsolmuş hali olduğu söylentileri var. Eğer meyveli kokuları sevmiyorsanız Giorgio Armani-Aqua Di Gio ve Bvlgari-Aqua Marine deniz konusunu anımsatan iki fresh parfüm.

sporda-parfum

Spor yaparken süreceğiniz parfümün sizi canlandırıp daha aktif hale getirmesi gerek. Baharatlı kokular bu görevi layığıyla yapıp size enerji patlaması yaşatacaktır.

Chanel-Allure Home Sport turunçgil, karabiber ve ‘aqua’ esanslarıyla en çok tercih edilenlerden. Cartier-Roadster Sport ise bitkisel ve odunsu kokusuyla, özellikle spor salonunda ilgi çekecektir.


aksam-parfum

Kadınlar da erkekler de en çok özel randevularında iyi hissetmek istediklerinden, çekici ve kalıcı parfümler arar. Vanilya, misk ve amber kokuları tenden hemen uçup gitmediği için bu esanslar kalıcı parfümlerde mutlaka kullanılır, rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Sevseniz de, nefret de etseniz Paco Rabanne – 1 Million son yılların en kabul görmüş parfümü zira her beş saniyede bir şişe satıyor. Baharatlı, odunsu kokunun baskın olduğu parfümde gül ve amber esansları da var. İlk üçte diğer sırayı sıcaklığı ve kalıcılığıyla nam salmış Bentley For Men Intense, baharatlı ve tatlı vanilya kokusuyla da Jean Paul Gaultier – Le Male son sırayı kapıyor.

Odun, amber, buhur notalarından oluşan ateşli bir parfüm isterseniz Reiss Black Oudh, deriyi anımsatan keskin kokusuyla Burberry Brit Rhythm, dumansı ve tatlı kokusuyla da Tom Ford – Tobacco Vanille piyasaya yeni çıktı. Biraz bayıltıcı gibi geliyor kulağa ama, hoşunuza giderse neden olmasın?


calisirken-parfum

İş yerinde ne giydiğiniz ne kadar önemliyse, kullandığınız parfüm de o kadar önemli. Etrafınızdakiler kokunuzu duymalı ama rahatsız olmamalı. Bu yüzden temiz kokan, kesinlikle hafif, biraz uçmaya meyilli turunçgil kokularını seçin. Paul Smith – Portrait For Men hafif tatlı kokusuyla ideal, Odeur 53 ise fantastik notalar seviyorsanız ofis için uygun. 1 Million’ı seven gruptaysanız Thierry Mugler –  A Man’i de öneririm.


klasikler-parfum

Hugo Boss parfümleri, başta aldığınız meyveli ve fresh kokunun daha sıcak ve odunsu hale dönüşmesiyle 1998 yılından beri çok fazla tercih ediliyor. Aramis Classic altmışlı yıllardan beri otantik ve maskülen kokusuyla modası hiç geçmeyecek  olan parfümlerden. Christian Dior – Eau Sauvage turunçgil esansıyla yaklaşık elli yıldır fresh koku sevenlerin gözdesi. Ve son olarak Givenchy – Gentlemen yoğun kokusuyla kadınlar üzerindeki etkisi kanıtlanmış olan bir kült.

Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun, kişiliğinizi ve ruh halinizi yansıtması yeterli. Ne de olsa biraz parfüm, özgüveni zirveye taşıyan son basamak.

Işılay Işık

Stil ve Moda Editörü