Yaşayan efsane Usain Bolt olimpiyat rekoruna bir günde ulaşmadı. Evet, vücut yapısı hızlı koşmaya uygundu fakat bu yeteneğini düzenli antrenmanlarla geliştirdi. İşte koşu hızınızı arttırmaya yardımcı olacak püf noktaları.

Dirence karşı koşun

Ayak bileklerinize bağlayacağınız ağırlıklarla koşu esnasında dizlerinizi daha çok kuvvet uygulayarak yukarı çekmeniz gerekecektir. Düzenli olarak yapacağınız bu koşularda bacaklarınızdaki kaslar daha fazla uyarılmış olacak ve gelişimleri hızlanacaktır. Gelişen kaslar, direnç ve hızda ki artış için önemli bir yere sahiptir. Ayrıca belinize bağlayacağınız bir lastik yardımıyla da bacaklarınızın göstereceği direnci arttırabilirsiniz. Bu şekilde düz zeminde yapacağınız koşularda hızınız artacaktır.

Kısa ve sık adımlar

Yapılan yanlışlardan biri de; koşarken daha uzun mesafeli adımlar atmaktır. Bu şekilde belirli mesafeyi daha kıza sürede ve daha az enerji harcayarak bitirmek hesaplanır fakat; bu durum hızlanmanızdan çok yavaşlamanıza sebep olacaktır. Ayrıca enerji tasarrufu da söz konusu bile değildir. Bunun yerine kısa mesafeli ve sık adımlar hızlanmanızda önemli yol oynar. Özellikle yokuş aşağı yapacağınız koşular adımlarınızı kısaltmanıza yardımcı olacaktır.

Vücudu eğin

 Eğer bir yüksek atlamacı değilseniz, adeta zıplarcasına koşmanızın hiçbir önemi yok. Sizin ulaşacağınız nokta yukarıda değil, ileridedir. Bu yüzden adeta vücudu o noktaya yaklaştırmak istiyor gibi düşünerek öne eğin ve o şekilde adım alın.

Sürekli program değişikliği

Özellikle antrenman programınızda, vaktinden erken yapacağınız değişiklikler hedefe ulaşmanızı yavaşlatacaktır. Mesafe artırımı ve süre kısaltımı uzun vadede değiştirilmesi gereken görevlerdir. Kontrollü bir şekilde değişen rakamlar, uyguladığınız antrenmandan daha iyi verim almanızı sağlayacak ve olası sakatlıkların önüne geçecektir.

Unutmayın hız eşittir kazanç. Antrenman programınızda dikkat edeceğiniz bu gibi değişimler hedefe daha hızlı varmanızı sağlayacaktır.